Obvykle míří do servisů majitelé vozidel hned v prvním dubnovém týdnu. Podle zákona jsou totiž povinné zimní pneumatiky do konce března. V tu dobu bývají také teploty venku vyšší než sedm stupňů, kdy i zimní pneumatiky ztrácejí své kladné vlastnosti. Protože se však paní zima nechtěla vzdát své vlády, je i výměna gum u aut o čtrnáct dní posunutá.

Už to začalo

„S objednáváním začali lidé uprostřed minulého týdne. Ale už se vše rozjelo," říká Ondřej Urban z jednoho svitavského pneuservisu. Zatím podle Ondřeje Urbana není úplně plno, stačí, když se řidiči objednají dva dny dopředu. Za výměnu tady zaplatí podle disků od čtyř set do šesti set korun. Že řidiči přezouvají pozvolna, potvrzuje také Martin Nádvorník z autoservisu v Dolním Újezdu. „Teď to začíná. Největší nával teprve přijde," myslí si Martin Nádvorník. U něho lidé za přezutí zaplatí 380 korun bez daně.

Zimní po celý rok?

Mnoho lidí dojíždí „sjeté" zimní pneumatiky i v letním období. Podle Ondřeje Urbana to nevadí, pokud řidiči jezdí jen kratší úseky. Na delší trasy a pokud řidič najede hodně kilometrů, by doporučoval přezout na letní.

Pro použití letních pneumatik jsou nejvhodnější teploty nad sedmnáct stupňů. Nad touto teplotou už dochází ke zvýšenému opotřebení zimních pneumatik. „Kolem třiceti stupňů může být jízda na zimních na suché vozovce i nebezpečná. Platí, že není vhodné spoléhat na letní pneumatiky s hloubkou dezénu nižší než 1,6 milimetru. A podle zákona to navíc nesmí být," vysvětluje Jan Kolář z prodejny náhradních dílů. Díky vhodně zvoleným letním pneumatikám můžete také ušetřit spotřebu paliva. 

close AUTOMECHANIKŮM začal jarní kolotoč. V následujících dnech  přezuje i Lukáš Bartoš  desítky aut. zoom_in