Prezidenti na svitavský okres nikdy nezapomínali. Jejich kroky sem vedly v minulosti několikrát. Lidé se mohli setkat s Václavem Havlem, Václavem Klausem a zítra to bude i Miloš Zeman.

Václav Havel „přivezl" v roce 1994 do Litomyšle šest evropských prezidentů. „Poprvé jsme se setkali v Portmoneu, kam se přijel podívat. A pak se taky zajímal o pomník Zdeňka Nejedlého. Jedli jsme spolu pstruhy a potom jsme šli na zámek. Sedli jsme si na stejné místo, kde seděl Portman s Váchalem a tam se dohodlo setkání sedmi prezidentů v Litomyšli," vzpomínal na Václava Havla emeritnís tarosta Litomyšle Miroslav Brýdl.

Václav Havel jako prezident uspořádal v roce 1994 setkání sedmi evropských prezidentů v Litomyšli. Tehdy je vítal starosta Miroslav Brýdl.

Velká pocta

To Václav Klaus byl v regionu mnohem častějším hostem. S manželkou Livií projel okres hned dvakrát, a to v roce 2005 a 2009. Zastávek měl celou řadu. Při první cestě regionem se zastavil v Litomyšli, Moravské Třebové, Livie Klausová navštívila děti v kojeneckém ústavu ve Svitavách. Podruhé se prezidentský pár vrátil do svitavského okresu na podzim roku 2009. Jeho cesta začala v Cerekvici nad Loučnou. „Naposledy obec navštívil prezident republiky T. G. Masaryk před osmdesáti lety, téměř ve stejný den. Je to pro nás velká pocta," uvedl při příjezdu prezidenta tehdejší starosta Milan Šalda. Z Litomyšlska pak kolona zamířila do Březové nad Svitavou, Bystrého, poličského pivovaru a cesta skončila v Poličce v podniku, kde se vyrábí hasičská technika.

Vážná hudba

Čtyřikrát Václav Klaus jako prezident zahajoval mezinárodní festival Smetanova Litomyšl. Poprvé se tak stalo v roce 2007 a byl vůbec prvním prezidentem, který festival kdy zahájil. Za vážnou hudbou chce jezdit do města i po opuštění prezidentského postu. „Jestli mě někdy pozvou, tak doufám, že se sem ještě dostanu, až nebudu prezident," řekl vloni Václav Klaus. Svým slovům dostál, letos opět na festivalu nechyběl.

A do dějin Smetanova města se zapsal i v září roku 2010, kdy zahájil nový školní rok na základní škole T. G. Masaryka a na místním gymnáziu. „Pana prezidenta jsme zvali dlouhé roky. Vystáli jsme si na něj frontu. Jsme moc rádi, že přijel a děti na to budou jednou vzpomínat," řekl ředitel základní školy Pavel Jirsa. Prezidenta tehdy zaujal dopis, který na Hrad zaslal ředitel devítiletky, a tak si vybral právě Litomyšl.

Prezident Václav Klaus se zapsal i do historie Moravské Třebové. Ve městě se zastavil při cestě krajem v roce 2005. „Znovu přijel v červnu roku 2007 u příležitosti oslav 750. výročí první oficiální zmínky o městě Moravská Třebová," připomněla mluvčí města Dagmar Zouharová.

(jik)

Na návštěvu Klause vzpomínám s nostalgií

Prezident Václav Klaus v Březové nad Svitavou.

Březová nad Svitavou – Město Březová se také může pochlubit návštěvou prezidenta republiky. V roce 2009 přivítali Václava Klause.

Setkání provázela i vůně čerstvého chleba. Po bochníku dostala první dáma i nejvyšší představitel České republiky. Václav Klaus neodolal a z manželčiny veky začal hned uždibovat. „Přátelé o mém muži říkají, že je chlebista," prozradila na manžela Livie Klausová.

Václav Klaus byl prvním prezidentem, který navštívil Březovou nad Svitavou. „U nás se podíval například do vodárenského podzemí," vzpomíná starosta Martin Kiss. Přiznal se, že byl z návštěvy hlavy státu nervózní. „Překvapila mě pak uvolněnost toho setkání. Hovořili jsme o historii města, ale hlavně o celé vodárenské soustavě, protože ze zdrojů, které jsou na našem území, dostává vodu Brno," popisuje starosta Kiss.

Dnes vzpomíná na návštěvu prezidenta Václava Kaluse s nostalgií. „Byla to pro mě, ale i obyvatele města a okolí velká událost, zůstaly nám vzpomínky a spousta fotek. Jedna z nich visí právě v pekařství. Tenkrát se znovuobnovilo pečení březovského chleba, který tehdejšímu prezidentovi tak chutnal," říká starosta Martin Kiss. Je mu líto, že stávající prezident Miloš Zeman do Březové nepřijede, nicméně to chápe a určitě se zúčastní mítinku v Moravské Třebové. (ap)

Tatíček Masaryk, vzácná návštěva v našem okrese
Svitavy – První československý prezident T. G. Masaryk navštívil i několik měst našeho okresu. Ve Svitavách byl 9. července 1929. Svitavy se staly prvním městem s německou většinou obyvatel, které prezident oficiálně navštívil. Město i jeho obyvatelé se na prezidentovu návštěvu dlouho připravovali a noviny připomínaly, že vztahy mezi oběma národy ve městě jsou již delší čas korektní. Po celé cestě od jazykové hranice byly rozestavěny hasičské dobrovolné sbory litomyšlského a svitavského okresu. Celé město bylo vyzdobeno vlajkami v černo-červeno-žluté barvě, ale i v barvách státních a městských. Slavnostní přivítání proběhlo na nádraží, poté prezident odjel na náměstí, které bylo zcela zaplněno lidmi z města a z celého Hřebečska. Prezident si později prohlédl Ottendorferovu veřejnou knihovnu a čítárnu a provedl zápis do její kroniky. V Litomyšli navštívil ve stejném roce prezident MasarykKrajinskou výstavu východních Čech. Prezident si také prohlédl například muzeum, Smetanovu světničku a piaristickou kolej. Tato výstava položila základy parku za Smetanovým domem, který o něco později dostal jméno Rašínovy sady. Svoji návštěvou poctil první československý prezident při své cestě na Moravu také Jevíčko. Obyvatele regionu pozdravil na náměstí a zastavil se také v Zemské plicní léčebně. (ap)