Pomoc letadlu v nouzi – to je název taktické simulované situace a cvičné mise, kterou zkoušel na simulátoru stíhačky Gripen vyřešit prezident Petr Pavel a jeho hostitel, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Více o návštěvě prezidenta se dočtete ZDE.

„Oba podle rad instruktorů začali s dopravním letounem, který nijak neodpovídal, komunikovat a pak ho navedli na bezpečné přistání na letiště,“ řekl zástupce ředitele Centra leteckého výcviku (CLV) pro pozemní výcvik Jaroslav Šefl.

Centrum leteckého výcviku bylo v Pardubicích založeno v roce 2011 a od té doby vychovalo kolem dvou tisíc pilotů. Ti mohli stejně jako prezident Petr Pavel absolvovat simulované taktické výcviky. Piloti se rekrutovali především ze spojeneckých armád NATO. Neobvyklé a proti praxi často i tvrdší podmínky mohli zkoušet na simulátorech stíhaček Gripen, L - 159 a L - 39 Albatros, nově i na F 16.

„Letecký výcvik je úspěšná součást společnosti LOM Praha, která dlouhodobě poskytuje služby pro armádu. Plní zásadní roli při učení personálu s novými letouny F35," uvedl prezident. Podle jeho slov by zde mohl probíhat i výcvik pilotů pro jiné země, které stroje F35 využívají.

Rovněž poklepal společně s dalšími hosty na základní kámen nové budovy CLV, do které bude pro změnu na letišti se smíšeným provozem v Pardubicích umístěný simulátor běžného letu.