Projekt chráněného bydlení pro klienty ústavu rozjela vloni na podzim bývalá ředitelka Eliška Horáková. Dílo dokončila její nástupkyně Jaroslava Filipová, která převzala vedení domova letos na jaře. „V objektu jsme upravili šest pokojů pro deset žen. Tím se nám uvolní kapacita domova, takže klientkám nabídneme lepší prostředí.

V chráněném bydlení se budeme snažit vytvořit rodinnou atmosféru. Ženy už nebudou mít uklízečky a o svoji malou domácnost se postarají samy,“ vysvětluje ředitelka Domova na rozcestí Jaroslava Filipová. Chráněné bydlení zatím nabízejí pouze ženám, ale od září připravují stejný projekt pro muže.

Do nového bydlení se chystá také Jiřina Novotná, která žije ve Svitavách už čtyřicet čtyři let. Přistěhovala se do města ze Dvora Králové nad Labem ve svých devatenácti. „Už mám svoje věci sbalené a moc se těším na nové prostředí. Jenom nevím, jestli se mi tam všechno vejde, něco jsem už vyhodila,“ říká Jiřina Novotná.

Výstavbu chráněného bydlení podporuje Pardubický kraj. Na to svitavské uvolnil přes pět milionů korun. „Snažíme se v našich ústavech budovat chráněné bydlení.

Hlavním cílem je vytvořit pro klienty takové podmínky, které se co nejvíce blíží normálnímu životu,“ uvedl krajský radní Miloslav Macela. Ve svitavském okrese existují chráněná bydlení ve dvou městech, Svitavách a Bystrém.

Ve Svitavách jsou od čtvrtka již dvě, jedno se nachází ve vile u vlakového nádraží.