Bouřky a silný vítr představovaly pro obyvatele Zadního Arnoštova, místní části Jevíčka, pokaždé hrozbu. Důvodem byly vzrostlé, přestárlé stromy, které nápory větru často nevydržely a ohrožovaly místní stavení. Radní z Jevíčka se proto rozhodli, že situaci musí vyřešit.

Dlouhodobé řešení

„Po bouřkách v Arnoštově padaly stromy. Už v minulosti jsme tu museli na žádost občanů havarijní kácení řešit. Například kolem říčky Kelinky, kde stály přestárlé, proschlé stromy," připustil jevíčský místostarosta Miroslav Šafář. Nyní je na čase situaci vyřešit tak, aby do budoucna už bouřky a silný vítr takovou hrozbou nebyly. „Řekli jsme si, že do zeleně investujeme. V místní části Zadní Arnoštov nás čeká její komplexní regenerace," doplnil místostarosta.

Jevíčko na odstranění nebezpečných stromů a vysazení nových získalo dotaci z operačního programu Životní prostředí ve výši téměř devět set tisíc. Dotace pokryje sedmdesát procent celkových nákladů.

Nové za staré

„Zadní Arnoštov je vesnice, která je rozsáhle ozeleněná. Na jejím území je velké množství vzrostlých stromů," popsal Miroslav Šafář. Zanedlouho šedesát tři suchých nebo přestárlých stromů, několik keřů a náletové dřeviny ustoupí výsadbě nových listnáčů.

Kácení a prořezávání problémové zeleně začne v průběhu letošního března. O ráz vesnice se místní obávat nemusejí, o zeleň nepřijdou. Staré stromy vzápětí nahradí osmdesát dva nových listnatých stromů a čtyřicet sedm keřů. Veškeré práce by podle plánu měly být dokončené už v červnu.

Jedinečné okolí

Plánované kácení a nová výsadba v rámci ozdravění zeleně se týká pouze těch částí, které jsou v majetku města Jevíčko. „Nad Arnoštovem je významný krajinný prvek a sice ovocný sad Višňovka,  ale ten je v držení soukromého subjektu," upozornil Miroslav Šafář.