Do autokempu přijíždí traktorbagr se speciálním nástavcem. Ze země vedle nových chat vydloubne během pár minut obří kus zeminy. Odváží ho v „klepetech“ a přiváží velký dub. Strom s balem hlíny umístí do jámy a je to. Město nemusí čekat deset let, než by z malé sazenice vyrostl takto velký strom. Navíc zachránilo desítky listnáčů, které by čekala už jenom motorová pila. Přesunou se do třech nových lokalit v Litomyšli.

To vše díky využití nových technologií. „V České republice jde o unikátní metodu,“ podotkl starosta Daniel Brýdl s tím, že stromy darovaly městu litomyšlské okrasné školky. Listnáče už byly vzrostlé a pro standardní přesazení a prodej nevhodné. Firma navíc nemá techniku, aby stromy dostala ze země. Čekalo by je tedy pokácení, což by byla ale škoda.

Ranní nehoda na I/35 za Litomyšlí.
FOTOGALERIE: U nehody dvou aut přistál na I/35 u Litomyšle i vrtulník

„Zatímco nově vysazované stromky mají obvody kmenů zpravidla kolem patnácti centimetrů, tak tady se jednalo o obvod několikanásobně větší, až ke čtyřiceti centimetrům. Na takový výsledek bychom u malých sazenic čekali až deset let. Je samozřejmě problém s tím, že se nemusí všechny stromy uchytit, ale určitě je lepší jim dát šanci. I vizuálně vypadá lépe, když v místě lidé vidí už větší a olistěný strom,“ vysvětlila správkyně městské zeleně v Litomyšli Barbora Rezková.

Město si kvůli daru objednalo služby zahradníků, kteří mají traktorbagr se speciálním vybavením. To jim umožňuje strom „vydloubnout“ ze země i s dostatečným balem zeminy, aby nedošlo k poškození kořenů. Tento bal pak i se stromem přesadí do jámy o stejné velikosti v určené lokalitě.

Bývalé zámecké budovy se v Biskupicích změnily na technické zázemí.
Narazili soudek a slavili. Biskupice se staly Vesnicí roku Pardubického kraje

„Službu jsme si objednali teprve podruhé a budeme sledovat výsledky. Celkem jsme vysázeli 24 stromů v autokempu Primátor, lokalitě Na Řetízku a u městského hřbitova,“ dodala Rezková.

Stovky nových stromů

V Litomyšli se také kácí, ale každý pokácený strom nahradí dva až tři nové. Letošní rok bude pro město, co se týče stromů, rekordní. „Děláme nový park na ulici Z. Kopala naproti nemocnici, kde bude více než 250 původních odrůd českých stromů, které na začátku minulého století v místě rostly,“ uvedl Brýdl.

V celém městě letos přibude téměř 400 nových stromů, což je v Litomyšli novodobý rekord.