Kdo čekal jednání plné emocí a hádek, byl zklamán.

Favorit na nástupce nedávno zesnulého hejtmana Pardubického kraje, dosavadní krajský radní Ivo Toman, byl na včerejším krajském sněmu ODS drtivou většinou 77 hlasů proti 24 zvolen lídrem pro listopadové krajské volby.

Už nyní usedne na zbývajících osm měsíců do uvolněného křesla hejtmana. Vzhledem k pozici ODS jako nejsilnější strany v kraji je dost možné, že jím zůstane i další čtyři roky.

„Jsem obrovsky šťasten. A věřím tomu, že 77 hlasů přinese štěstí nejen mně, ale celé ODS. Sedmička byla vždycky mé šťastné číslo, narodil jsem se 7. 7.,“ usmíval se Toman ve foyer pardubického kulturního domu Hronovická.

Jeho zvolení hejtmanem do listopadových voleb by vzhledem ke koaličním dohodám s lidovci vicehejtmana Romana Línka mělo být formalitou. Na jednání krajských zastupitelů 21. února bude jmenován i nový člen rady za ODS po zesnulém Rabasovi. Tím bude nejspíš člen zastupitelstva Miroslav Mareš.

Rebelka Páralová

Uvnitř samotné ODS ale všichni s Tomanou volbou smíření nejsou. Tvrdě proti němu vystoupila dlouholetá rebelka strany, pardubická poslankyně Alena Páralová.

„Musím potvrdit, že nařčení proti Janě Smetanové se nezakládala na pravdě,“ řekla včera Deníku a jasně deklarovala podporu Tomanově vyzyvatelce. Narážela na osočení Smetanové vdovou po Michalu Rabasovi, že mu v době nemoci „nebyla na rozdíl od ostatních oporou“ a že její sebeprosazování hraničilo s „hyenismem.“

„Kdykoliv na jednání ODS někdo navrhl odstoupení Rabase, byla Smetanová vždy zásadně proti. A vždy zdůrazňovala, že je třeba, aby se Rabas rozhodl sám. I pod silným mediálním tlakem Smetanová prokázala, že je zralý politik, který se nesnížil k tvrzení poškozujícím protivníka a tím celou ODS,“ dodala Páralová.

„Kampaň, která volbám předcházela, nebyla korektní. Někteří lidé mě nařkli z věcí, které jsem nikdy neudělala,“ přisvědčila Smetanová.

Lídři pro krajské volby zvolení za ODS na Svitavsku a Chrudimsku, krajský radní Josef Janeček, resp. jeho kolegyně Marie Málková, byli na sněmu spíše do počtu. Oba už dříve uvedli, že o post hejtmana neusilovali.

Zrádné Pardubice

Toman vyhrál primárky na Orlickoústecku a Smetanová v Pardubicích. Zdejší stranická organizace ale nebyla vůbec jednotná. V masivní mediální kampani na podporu Tomana vystoupil například i bývalý primátor Jiří Stříteský. Ale boje jsou za námi a do voleb jdeme opět jako semknutý tým, slibují teď oba rivalové.