V pátek 16. prosince odpoledne spěchaly do Vísky u Jevíčka desítky hasičů. „Srdce“ vesnice, dům rodiny Weissových, zachvátily plameny. „Pan Weiss jako vždycky podal pomocnou ruku a hlídal malého čtyřměsíčního vnoučka. Mrzlo, tak přiložil pořádně do kamen a šel dát maličkého spinkat, usnul s ním. Mezitím propukl požár. Venku si všiml střechy v plamenech jeden ze synů pana Weisse, který okamžitě vběhl do domu. Probudil spícího tátu a malinkého synovce a vyvedl je ven z domu, naštěstí díky němu vyvázli bez zranění,“ popsala osudný den Eva Toulová, starostka Vísky u Jevíčka a iniciátorka peněžní sbírky pro rodinu.

Přispět můžete na Donio.czDonioZdroj: Donio.cz

Požár byl velmi rychlý a zničil celý dům i stolařskou dílnu. Celá tragédie je umocněna i tím, že Weissovi neměli dům pojištěný, takže potřebují finance nejen na obnovu svého domova, ale také na odstranění sutin, které zůstaly po požáru. Příběh je smutný dvojnásobně, protože součástí domu byla i stolařská dílna nejstaršího syna Romana Weisse. Dílna byla pro Romana celý život a i zdrojem jeho živobytí. Tady vyráběl kuchyně, skříně, postele.

Ilustrační foto
Poslední úsek D35 je před výkupem pozemků. Začne se stavět v roce 2025

„Všechno vzal oheň a z dílny, kterou si Roman pracně budoval a vytvářel 15 let, včetně pořizování nákladných strojů, které byly nezbytnou součástí jeho dílny, zbyl jen prach. Rodiče přišli o střechu nad hlavou, on sám přišel o zdroj své obživy. Doma má čtyřletou holčičku Beátku, přítelkyni Zdenku a čtyřměsíčního syna Dominika, kterého hlídal děda, a jen díky včasnému zásahu strýce se jim nakonec naštěstí nic nestalo,“ dodala Toulová.

Rodina Weissových nyní žije u synů. „Nabízela jsem jim obecní byt, ale ve Vísce mají dva syny, takže se chtějí u nich střídat a chtějí být se svojí rodinou,“ vysvětlila starostka.

Demolice na jaře

Z domu ve Vísce zbylo jen ohořelé torzo. Střechu zakrývají fólie a je zbavena nejnebezpečnějších ohořelých trámů. Rozebrán je jeden štít, stropy v obytné části domu jsou odborně podloženy, aby nedošlo k jejich prolomení a zřícení a k následnému poničení obvodových zdí. Demoliční práce jsou naplánované na začátek jara. „Prozatím se řeší potřebné dokumenty včetně projektové dokumentace, aby se mohlo ihned po odstranění sutin přejít do stavební fáze,“ uvedla starostka.

Deset jednotek hasičů zasahovalo u požáru kravína v Jedlové.
Při požáru kravína v Jedlové museli hasiči evakuovat 200 krav

Obec vypsala sbírku, která má rodině pomoci s obnovou domu a dílny. „Pokud se podaří získat více prostředků nad rámec cíle sbírky pro znovuvybudování domu a dílny, rodina Weissova chce dary přenechat dalším lidem, které potkalo stejné neštěstí,“ uzavřela Toulová. Aktuálně je na účtu okolo 360 tisíc korun.

Požár domu ve Vísce u Jevíčka likvidovalo dvanáct jednotek hasičů z Pardubického i Jihomoravského kraje. „Příčinou vzniku požáru je s největší pravděpodobností nevhodné skladování palivového dřeva v těsné blízkosti topidla,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková. Škodu vyšetřovatel vyčíslil zhruba na čtyři miliony korun.