VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předložila faktury jiná firma?

Koclířov – V Koclířově se vloudila chyba při přepisování ručně psaných záznamů. V usnesení proto figuruje jiný název firmy

18.2.2012
SDÍLEJ:

Zastupitelé v Koclířově vybrali nabídku s nejnižší cenou. Podnikatele neprověřili. Příště si dají pozor. Foto: Deník/Květa Korbářová

„Miroslav Dirr se zúčastnil všech výběrových řízení. Nabídl nejnižší cenu.“
Jaromír Lenoch, starosta Koclířova

V obci u Svitav přišli zastupitelé koncem roku na nedostatky při realizaci stavebních prací. Na vině je prý administrativní chyba.

Zastupitelé řešili problém, který se týká čtyř zakázek. Jde o opravu hřbitovní zdi, střechy na jednom domě, základní školy a kulturního domu. Pro jejich realizaci v srpnu loňského roku vybrali firmu z Moravské Třebové. Faktury k zaplacení ale nakonec předložila firma jiná, i když ze stejného města. Společné je pouze jméno podnikatele, který stojí v čele obou společností.

Pro koho vlastně zastupitelé kývli? „Vybrali jsme firmu Miroslava Dirra. Zúčastnil se všech čtyř výběrových řízení a u všech nabídl nejnižší cenu. Firma Stavospol se poptávky neúčastnila,“ uvedl starosta Koclířova Jaromír Lenoch. K pochybení došlo podle starosty při přepisu podkladů pro zastupitele ze zápisu výběrové komise. „Dnes je už vše v pořádku. Obrátili jsme se s dotazem na poskytovatele dotace Státní zemědělský intervenční fond. Byli jsme ujištěni, že se jedná o administrativní pochybení a vnitřní záležitost obce. Na posledním zasedání v úterý 14. února jsme pochybení napravili doplněním usnesení,“ vysvětlil starosta.

Finanční výbor měl celou záležitost prověřit. Kontrola pochybení potvrdila. „Došlo k administrativní chybě při přepisování ručně psaného záznamu. Nabídku skutečně předložila firma Miroslav Dirr. V přepsaném usnesení je ale omylem uvedená firma Stavospol,“ vysvětlil zastupitel Koclířova Jaroslav Drozdek. Podle jeho slov byla správně sepsaná také smlouva o dílo.

Koncem loňského roku v Koclířově zjistili, že faktury za opravy některých objektů v obci předkládá jiná firma, než která je uvedená jako vítěz výběrového řízení. K chybě došlo přepisováním, kdy do záznamů bylo omylem uvedené jméno jiné firmy. Na nesrovnalost při zasedání dříve neupozornila ani výběrová komise. „Do budoucna se tomu jednoduše vyhneme uváděním identifikačního čísla v usnesení,“ sdělil starosta Jaromír Lenoch.

Nejnižší nabídka

Chybami je opředeno i samotné výběrové řízení. „Komise, která měla na starosti výběrové řízení, posuzovala nabídky podle nejnižší ceny,“ řekl zastupitel Jaroslav Drozdek. Vedení obce přihlíželo i k tomu, že při zakázce bude moci využít možnost podílet se na některých pracích svépomocí a tím ušetří peníze. „To nás asi ovlivnilo. Všude i ve světě se stále tlačí na otázku ceny jako rozhodujícího faktoru,“ uvedl zastupitel.

Stavební firmu však nikdo neprověřil z hlediska solventnosti. Podle insolvenčního rejstříku je Miroslav Dirr v úpadku. Dluží v současné době nejen finančnímu úřadu, ale i zdravotní pojišťovně, správě sociálního zabezpečení a dalším institucím. „Přehlédli jsme, že komise neměla aktuální informace o bezdlužnosti firmy. Jsem přesvědčený, že by pak investiční zakázky v naší obci asi nedostala,“ podotkl Jaroslav Drozdek. Všechny akce v obci totiž vždy byly bez problémů.

Z chyb se učí všichni. „V současné chvíli víme o problémech, s nimiž se tato firma potýká. Současně ale připravujeme plán B,“ uvedl starosta Jaromír Lenoch. Je toho názoru, že pokud vše bude v pořádku v rámci současné spolupráce, pak nemá obavy, že by obec dotace nedostala. „Práce musí být hotovy, vyfakturovány a proplaceny. Pak není důvod k tomu, abychom přislíbené peníze nezískali,“ dodal starosta Jaromír Lenoch.

Autor: Květuše Korbářová

18.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z utkání HC Litomyšl vs. BK Havlíčkův Brod B (4:1).

Slovan zahájil nadstavbu cenným vítězstvím

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Svitavy - Díky vstřícnosti svitavské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotografie nově narozených miminek.

V Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Čechy zasáhlo dnes odpoledne silné sněžení a hrozí tvorba náledí. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Varování před náledím a zmrazky platí pro západní polovinu republiky až do pondělního rána.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Společné zpívání v Březové završil křest knihy

Březová nad Svitavou – Na Moravském náměstí při včerejším zpívání s Deníkem vládla sváteční atmosféra. Do tradiční celostátní akce Česko zpívá koledy se zapojila téměř stovka obyvatel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT