Obliba biopotravin roste. „Chovatelé ovcí by bez dotací od státu a Evropské unie neexistovali,“ říká ovčák Ladislav Palka.

Jedná se o potraviny vyrobené z tzv. bioproduktů, surovin získaných v ekologickém zemědělství bez používání umělých hnojiv a chemických přípravků. Potraviny se vyznačují vysokou kvalitou, obsahují více vitamínů a živin.

Před svátky se prodejci v cenách předhánějí. Potraviny a nealkoholické nápoje podražily díky devítiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Společnost Kaufland poskytuje zákazníkům cenově výhodný nákup po celý rok. „V duchu této zásady zaručuje společnost stabilitu svých cen i přes zvýšení DPH, a to až do Velikonoc,“ uvedl Michal Šperl z obchodního řetězce. Neplatí to pro nabídku masa, ovoce, zeleniny a zboží, na které se vztahuje záruka nejnižší ceny. Prodejce denně aktualizuje ceny. „Stabilita cen se vztahuje k původním cenám, nikoli k týdenním akčním slevám,“ upřesnil Šperl akční slevy.

Biopotraviny, chovatelství

Biopotraviny produkuje na své kozí farmě v Poběžovicích u Holic již řadu let i farmář Luboš Vohralík. V současné době chová více jak dvě stovky koz. Vystačit si ovšem musí s vlastními zdroji nebo s běžným úvěrem.

„V zahraničí jsou podobné chovy výrazně dotovány, ale u nás je situace v oblasti dotací bídná. Plošné dotace dostáváme, ale peníze z Evropské unie jsou nedostupné. Fakticky je získají pouze velké podniky,“ uvedl Luboš Vohralík. Bez pomoci státu a Unie se neobejdou ani chovatelé ovcí. „Bez dotací bychom neexistovali,“ říká Ladislav Palka z Moravské Třebové, který vede svitavskou sekci Svazu chovatelů ovcí a koz. Negativní vliv na produkci má i neustálý nárůst cen například za energie. Ten se pochopitelně odráží i v cenách produktů. „Svoji klientelu máme, ale pociťujeme, že lidé začínají na potravinách šetřit. Před čtyřmi lety bylo mnohem lépe. Zůstávají nám samozřejmě fajnšmekři, ale třeba i lidé alergičtí na kravské mléko a výrobky z něj.“ Pro ně je totiž mléko koz jedinou variantou, jak si dopřát mléčné produkty.