Těžká noc

Dne 17. ledna 2010 ve 2.10 hodin byla jednotka vyslána na poskytnutí technické pomoci do Proseče-Pastvisko. Podle prvotní informace se mělo jednat o zapadlou sanitu spěchající k malému chlapci který se dusil – měl laryngitidu. Sanita ovšem zapadla už u obce Rychnov a snažila se ji vyprostit jednotka z Proseče. Úkolem budislavských hasičů bylo dopravit malého chlapce k druhé sanitě. Zásah komplikoval velice silný vítr (90 km/h), velké závěje a nízká viditelnost a skutečnost, že nikdo nevěděl, kde se malý pacient nachází. Hasiči dojeli přibližně jeden kilometr za Proseč, ale dále nebylo možné pokračovat.  Hasiči Martin Heger a Marek Bulva z Budislavi se tak vydali pěšky tři kilometry přes metrové závěje pro tříletého Jakuba. „Sanitka se nedostala k nemocnému dítěti, proto jsme s Markem pro něj vyrazili pěšky. Byl nepříjemný vítr a chumelilo. Zabalili jsme chlapce do deky a zase jsme s ním došli k sanitce. Odhaduji, že to byly asi tři kilometry,“ popsal před deseti lety zásah velitel budislavských hasičů Martin Heger. Z Pastviska je do Martinic navíc doprovodil místní člověk, který okolí dobře znal.

Další komplikace ale nastaly při odjezdu sanity, která uvízla na poli při cestě zpět. Sanitu musel vyprostit až přivolaný traktor. Na místě tehdy zasahovali i hasiči z Proseče a Nových Hradů.

Situace byla tu noc podle budislavských hasičů značně vyhrocená, ale vše dobře dopadlo. Chlapce druhý den navštívili v nemocnici. Kuba s maminkou pak přijel den před Vánoci za hasiči do Budislavi. Pro dobráky je to jeden ze zásahů, na které se nezapomíná.