Americký astronaut Andrew Feustel s sebou poveze do vesmíru při příštím letu amerického raketoplánu Endeavour STS-134 téměř dvaceticentimetrovou figurku známé české pohádkové postavičky Krtečka!

A právě tento večerníčkový šikula bude průvodcem celé řady přednášek, besed, výstavy, výtvarné soutěže a dalších pořadů pro děti, mládež a širokou veřejnost, které se v následujících měsících budou na popularizaci kosmonautiky a moderních vědních oborů s kosmonautikou spojených zaměřovat.

Krteček astronaut zavítá do knihovny

Pardubice se dnes stanou teprve druhým místem v České republice (po Karlových Varech), kam přijedou organizátoři projektu seznámit děti s Krtečkem a s jeho kosmickým dobrodružstvím.

Právě v pondělí se totiž ve zdejší krajské knihovně uskuteční dvě setkání Krtečka s dětmi z pardubických základních škol. Podle organizátorů nebude chybět ani jeden „opravdový“, měřící zhruba jeden metr!

První programový blok začíná v půl deváté ráno, druhý pak o půl jedenácté. „Na programu bude povídání o tom, jak se stalo, že Krteček poletí do vesmíru a jak se jeho figurka vyráběla. Děti rovněž shlédnou známou pohádku „Krteček a raketa“, dozví se proč a jak se do vesmíru létá a vyfotografují se pochopitelně i s velkým Krtečkem,“ řekl Deníku Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

Americké centrum Velvyslanectví USA v Praze, Česká kosmická kancelář a Astronomický ústav AV ČR připravili projekt popularizující kosmonautiku, vesmír a podporující technické znalosti mládeže v České republice.

Celý program začal velkou Tiskovou konferencí na Velvyslanectví Spojených států, kde důležitost technického vzdělávání mládeže zmínil ve své řeči i nový americký velvyslanec v České republice Norman L. Eisen.

Bude slavný jako Gagarin či Remek?

O zahájení projektu „Do kosmu s Krtkem“ informovala v těchto dnech různá média včetně prestižních deníků ve Spojených státech, kde se tato událost dokonce dostala na jejich titulní stránky!

V současné době již plyšová figurka, která zaujímá místo v naprosté vetšině pokojíčků českých dětí, čeká na start v osobním balíčku astronauta Andrewa Feustela, který ho prý do vesmíru bere na počest své ženy s českými předky.

Populární český Krteček se mezi hvězdy podíval naposledy přesně před 45 lety v pohádce Krtek a raketa…