„Manžel dostal tehdy místo v restaurátorské škole v Litomyšli. Můj otec navíc pochází z Horního Újezdu, takže mám tento region moc ráda. Před deseti lety jsme v Trstěnici udělali s kamarády z Prahy první dožínky. Přišlo málo lidí, ale nevzdali jsme to,“ vzpomíná na začátky Eva Kodymová.

Nové slavnosti se ale ve vsi rychle ujaly. Nyní už na ně pravidelně přijíždějí lidé z celého okolí. Eva Kodymová společně s Miriam Holubcovou dožínky i masopust doplňují původními zvyky. „Chceme, aby si je lidé vzali za své. Doufáme, že tradice po nás převezmou děti a budou v nich pokračovat,“ říká Eva Kodymová.

S přáteli uvažovala, že založí občanské sdružení na pořádání masopustu. Nakonec ale z aktivity sešlo. „Vždycky nám něco chybělo v papírech, tak jsme toho nechali. Akci můžeme dělat i bez velkého papírování,“ dodává etnografka Kodymová, která dříve pracovala v Národním muzeu v Praze.

Nyní bydlí už nastálo v Trstěnici. „Tady člověk opravdu žije, zatímco v Praze jezdil akorát černou dírou,“ uzavírá Eva Kodymová. S manželem a syny žijí na statku. Starají se o ovečky, domácnost a vnoučata.