Ba co víc. Byznys se tu rozjel tak ve velkém, že to podle něj bude mít za následek pranici o potencionální pracovní síly na trhu práce.

„Obávám se toho, že opravdu začne boj o lidi a především o ty kvalifikované, protože právě ty potřebuje každý podnik," nechal se slyšet zkušený podnikatel Petr Pražan. Podniky podle něj nebudou hledat jen jakési „podržtašky", nýbrž takové pracovníky, kteří budou spolehliví, nabídnou vysokou kvalitu práce a pokud možno se s podnikem dohodnou na solidních podmínkách.

Narostou mzdy?

Půjde o raritu. Porevoluční historie Poličky podobný boj konkurence o jednotlivce prakticky nezná. Místa doposud přibývala po desítkách, jenže nabídka pracovního trhu teď enormním způsobem nabobtná do rozměrů, na který si ani Poličané sami nezvykli.

„K tomu se připojí ještě další faktor. Firmy si mohou začít přetahovat zaměstnance. Vezmu jen svůj příklad. Může se stát to, že za mnou přijde zaměstnanec s tím, že má další dvě zajímavé pracovní nabídky. Jediný způsob, jak ho udržet, bude pochopitelně vylepšení jeho finančních podmínek. Potom už záleží na tom, jakou hodnotu pro vás zaměstnanec má. O ty klíčové nechcete přijít," přidává názor Petr Pražan.

Přetahování o zaměstnance a navyšování mezd však může mít i neblahý vliv. Pokud firmy dojdou na strop svých finančních možností, půjdou hledat vhodnější lokality pro své záměry.

Import pracantů versus kapacity

Počet lidí případně z úřadů práce, nebo přetažených zaměstnanců přitom vůbec nemusí stačit. Důležitý bude import dalších zkušených lidí do do města. „A pokud chcete někoho importovat, je potřeba k tomu mít kvalitní zázemí. Proto jsme i starostu s ostatními podnikateli upozorňovali na to, že bude potřeba zajistit ubytovací kapacity a zvýšit jejich počet. Shodli jsme se na tom, že právě tento bod může být určitý problém," říká šéf Dřevozávodu.

Podle něj bude nutné zajistit různé druhy prostor pro bydlení podle příjmových skupin, zejména bytové kapacity pro nižší příjmové skupiny.

Podle současné a budoucí ekonomické síly by práci ve městě mohlo dostat do roka až dvou na dvě stovky až čtyři sta lidí. Sám Pražan tak dobré časy pro podnikání už dlouho nepamatuje. „Krystalizuje se situace, kdy firmy investují ve městě peníze. Větší společnosti začínají a hlásí dobrou zakázkovou činnost," potvrzuje.

„Kdysi tu byl náznak zlepšení situace a nabírání nových zaměstnanců, ale nikdy to nebyl litý boj. Ukazuje se, že mzdy na Poličsku nejsou astronomické a pravděpodobně to byl klíčový motiv přílivu investic a nových podnikatelských subjektů," dodal Petr Pražan. Čas ukáže, zda se jeho předpověď vyplní a Polička pozná novou éru.