Do Svitav se v sobotu 24. července opět upírají zraky celého Česka. Jako každý rok se sem sjedou příznivci ultrapravice, aby demostrovali za propuštění skinheda Vlastimila Pechance, který dostal 17 let vězení za vraždu Roma Oty Absolona v roce 2001.

Jenže aby bylo o práci policistům postaráno, souběžně se v sousedních ulicích uskuteční – vůbec poprvé – ještě protiakce antifašistů.

Policie už vyzvala veřejnost, aby se místům, kudy vedou cesty obou ohlášených pochodů, vyhýbali. Trasy by se sice neměly protnout, přesto policie chystá rozsáhlá opatření a bude posílena o kolegy z okolních okresů. Do akce se zapojí i městská policie. Oba pochody budou monitorovat do doby, než všichni účastníci z města odjedou.

Ve 12.30 hodin začíná protifašistický Pochod proti rasismu, ve 14 hodin akce neonacistů. Varování policie pro veřejnost platí od 11 do 16 hodin. V minulosti se obě protiakce sice obešly bez incidentů, doposud se však konaly v rozdílných termínech. Letos se poprvé sešly ve stejný den.

Lidé poukazují na to, jak je to možné, že dvě odlišné skupiny mohou protestovat v jeden den. Bojí se, že dojde ke střetům. Městští úředníci ale tvrdí, že podle zákona akce zakázat nemohou.

„Městský úřad podle zákona není oprávněn shromáždění povolovat, ale pouze přijímá oznámení o konání shromáždění. Bezpečnostní opatření zajišťuje Policie ČR,“ vysvětlila Milena Brzoňová, vedoucí odboru vnitřních věcí svitavské radnice.

Zatímco předloni se akce ve Svitavách zúčastnilo 200 neonacistů, vloni jen kolem 120. Jejich akci zhatil prudký déšť. Na protirasistický pochod, který se však nekonal stejný den, vloni přijelo kolem sedmi desítek lidí.

Počtem účastníků největší akce neonacistů ve východních Čechách se uskutečnila 16. srpna 2008 v Hradci Králové. Krajně pravicová, dnes již rozpuštěná Dělnická strana uspořádala nepovolené shromáždění v centru města. Téměř tři stovky sympatizantů se sešly na Ulrichově náměstí. Zástupci radnice tvrdili, že jsou připraveni shromáždění rozpustit, ale neudělali to. Účastníci shromáždění se po projevech trvajících zhruba hodinu sami rozešli. Akce měla klidný průběh, nikdo ji nenarušil, policie při ní nezasáhla.

Původně měli extremisté zamířit v Hradci na akci v letním kině, kde se měl uskutečnit politický mítink a koncert. Radnice jim ale na poslední chvíli vypověděla smlouvu o pronájmu. Příznivci extrémní pravice v čele předsedou strany Tomášem Vandasem přesto do Hradce přijeli. Policisté tvrdili, že by akce mohla být rozpuštěna jen tehdy, kdyby při ní byl jasně porušen zákon – účastníci by například vykřikovali rasistická hesla nebo vyvolávali potyčky. „Jsme tady na procházce,“ tvrdili organizátoři. Na klidný průběh dohlíželo asi 140 policistů.

Tomáš Vandas se po únorovém rozpuštění Dělnické strany stal šéfem nástupnické Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta kandidovala i v letošních parlamentních volbách, získala však jen 1,14 procenta hla­sů.

Vražda ve Svitavách

Dvaadvacetiletý Vlastimil Pechanec, který se v minulosti otevřeně hlásil k hnutí skinheads, ubodal 21. července roku 2001 na diskotéce ve Svitavách po předchozím slovním napadení místního třicetiletého Roma Otu Absolona. Pechanec byl předtím již třikrát odsouzen za různé násilné trestné činy, výtržnictví a podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů. Pechanec byl původně odsouzen na 13 let, pražský vrchní soud v roce 2003 mu v odvolacím řízení zvýšil trest na 17 let vězení za rasově motivovanou vraždu. Družka Oty Absolona v roce 2002 podlehla rakovině. Pár měl dvě malé děti. Znalci Pechance označili za člověka těžko převychovatelného. Pechanec se u soudu hájil tím, že celý proces je vykonstruovaný a důkazy označil za smyšlené. Pořadatelé demonstrace chtějí dosáhnout obnovy procesu.

Jsem nevinný, tvrdí Pechanec

Ultrapravičáci chtějí svými každoročními demonstracemi ve Svitavách dosáhnout obnovení procesu s Vlastimilem Pechancem, který je podle nich nevinný. Ostatně on sám se k vraždě Roma Oty Absolona nikdy nepřiznal.

„Mé svědomí je čisté, ale systém si mne vybral jako pachatele, a to i přes důkazy o mé nevině. Jako politicky nekorektní nacionální aktivista jsem se jim jako pachatel hodil, a tak jsem se stal obětí této justiční mafie a její podlé demagogie,“ tvrdí o sobě Pechanec na stránkách radikálů. Skandální podle něj je, že jeden ze svědků, který prokazuje jeho nevinu, nebyl nikdy vyslechnut.

Podle extremistů Absolona zabil jiný Rom kvůli odmítnuté dávce drogy.

Incidenty neonacistů ve východních Čechách

• 15. února 1998, Vrchlabí – Dva opilí mladíci napadli šestadvacetiletou Romku. Zatlačili ji do řeky, kde žena utonula. V září 1998 vynesl Krajský soud v Hradci Králové nepodmíněné rozsudky – 8,5 a 6,5 roku vězení za vydírání s následkem smrti a výtržnictví. Šestiletý trest poté soud v roce 1999 snížil na jeden rok a tři měsíce.

• 17. listopadu 2000, Chrudim – Přibližně 50 převážně mladých lidí se zúčastnilo demonstrace, kterou do Chrudimi svolala Národní aliance s Vlasteneckou republikánskou stranou. Podle pořadatelů bylo cílem akce vyjádření nespokojenosti s režimem, který kromě jiného „porušuje svobodu projevu a zvýhodňuje cizí etnika“. Demonstrace se obešla bez incidentů.

• 26. října 2003, Svojšice na Pardubicku – Asi 150 příslušníků ultrapravice se sjelo večer k místnímu hostinci na koncert extremistických kapel. Při přechodu od aut do objektu se zahalovali a odmítali komunikovat. Nikoho nepovolaného nepustili dovnitř na soukromou akci, která byla údajně oslavou narozenin jedné z přítomných dívek. Akce se obešla bez incidentů.

• 25. ledna 2004, Chroustovice na Chrudimsku – Na soukromý koncert do Chroustovic na Chrudimsku se v sjelo kolem 200 příznivců hnutí skinheads z Čech, Slovenska a Polska. Hudební produkce za zavřenými okny skončila dvě hodiny po půlnoci a vše se obešlo bez incidentů.

• 27. června 2004, Lično na Rychnovsku – Stovka příznivců hnutí skinheads se zúčastnila soukromé akce v restauraci v Ličně na Rychnovsku. „Nebyl jediný důvod, abychom zasahovali,“ řekl policista. V Ličně se sraz ultrapravičáků konal i měsíc před tím, i přes stížnosti na hluk ani tehdy policisté nezasáhli. Stejně proběhla i dubnová akce extremistů v Sopotnici na Orlickoústecku.

• Konec března 2005, Hronov na Náchodsku – Neznámý pachatel nastříkal na několik zdí ve městě extremistické nápisy. Na zdi se například objevil nápis Třetí říše, nacisti Hronov. Ochránci lidských práv si stěžují, že policie postupuje proti podobným akcím benevolentně.

• Říjen 2007, Pardubice – Strážník městské policie Michal Kašpar kvůli obviněním z údajného aktivního neonacismu podal výpověď. Fotografie Kašpara v nacistických uniformách nebo pod hákovým křížem se objevily na internetu, údajně byl i členem neonacistické organizace POW.

• 9. března 2008, Trutnov, Kraskov – Hned na dvou místech koncertovali neonacisté. Policisté zasahovat nemuseli, neonacisté zákon podle nich neporušili, prý se nehajlovalo a ani se nevykřikovala rasistická hesla. Maximálně šest desítek neonacistů se sešlo v Kraskově na Chrudimsku v místním hostinci, podobný scénář měla také akce v Trutnově se zhruba 100 účastníky.

• 8. června 2008, Vysoká Srbská na Náchodsku – Policie nezakročila ani proti zdejší soukromé akci – koncertu neonacistických kapel. Ta byla ohlášená jako dětský den, sešlo se tu asi 70 lidí. Na oděvech a rukou účastníků byly patrné fašistické symboly. Před novináři si je zakrývali přelepováním nebo obvazy, koncertu se účastnilo i několik neonacistických pohlavárů .

• 5. prosince 2009, Pardubice – Městem prošel každoroční pietní průvod neonacistů za Daniela Hejdánka, který tu byl před 17 lety zastřelen při pokusu extremistů o rasově motivovaný útok.

• 19. července 2010 – Státní zástupkyně odložila případ bývalého vojáka české mise v Afghánistánu Jana Čermáka, který nosil na přilbě symbol jedné z nacistických divizí SS. Podle žalobkyně sice muž spáchal trestný čin, dostatečným trestem bylo ale už to, že ho ministr obrany propustil z armády, byl degradován a ztratil nárok na výsluhy.

Iveta Nádvorníková a Kamil Dubský s využitím ČTK