„Nebudete stonat, nebudete mřít, budete-li biskupickou slivovici pít," říká staré přísloví

Jestli už dostaneme občanku? Ano, i tak by se to dalo říct, protože dnes, tedy 5. října 2013 se stane skutkem, že festival slivovice „Biskupické kaléšek" oslaví patnácté narozeniny. Je to tak. Už to je letos patnáct let, co se v roce 1999, poté, co se v hlavách pana Františka Václavka a Oldřicha Koudelky zrodila po vypití několika kaléšků slivovice myšlenka nějak zviditelnit obec a tradici pálení slivovice, která představuje v naší obci téměř třísetletou historii.

S hrstkou nadšenců připravovali první ročník. Tenkrát si zřejmě nikdo nemyslel, že se s recesistické myšlenky stane tradice, která se během dalších let dostane do takových rozměrů, že dosáhne i nadregionálního věhlasu. A to i přesto, že někteří příznivci kaléšku tvrdí, že je to pro ně vždy konec světa.
Naštěstí se ale zdá, že to ve zdraví přežijí a opětovně se dostaví na další ročník této kulturní, společenské a od roku 2002 i sportovní akce. V tomto roce byl totiž kaléšek obohacený o závod na historických velocipédech „Od pálenice k pálenici", který vzešel z hlavy, dnes již bohužel zesnulého pana Zdeňka Sendlera. Za tento počin patří Zdeňkovi velký dík, neboť tímto získal další věhlas a zviditelnění.

Když dali poblíž biskupického zámku v roce 1716 Libštejnští z Kolovrat postavit palírnu, jistě tehdy netušili, že se v roce 2013 bude stále v Biskupicích pálit slivovice a bude platit heslo: „Nebudete stonat, nebudete mřít, budete-li biskupickou slivovici pít."

Kaléšek tedy oslaví patnácté narozeniny a já jsem moc rád, že jsem byl od začátku při budování této tradice. Jako každoročně si dovolím poděkovat všem příznivcům kaléšku, sponzorům, organizátorům a všem těm, kteří jakkoliv přispívají k jeho pořádání. Bez jejich nadšení a pomoci by nebylo možné tuto dnes již nadregionální akci připravit a uskutečnit.

DALIBOR ŠEBEK,
starosta Biskupic

Biskupické kaléšek 2012 - festival dobré pálenky. K němu patří už jedenáct let závod historických velocipedů.

PROGRAM
Zahájení 10.30 hodin
Společný odchod (odjezd) k pálenici v průvodu, hraje Malohanačka 11.30 hodin
Košt v pálenici za hudební Produkce kapely 11.45 hodin
Start silničního závodu historických velocipedistů v Jevíčku 13 hodin
Promenádní koncert Malohanačky 12.30 hodin
Klaun Bublín bublinová show 13.30 hodin
Pohádka divadla Kamarádi Brno 14 hodin
Silová exhibice siláka Franty 15 hodin
Vystoupení baviče a imitátora Libora Pantůčka 15.30 hodin
Jízda elegance velocipedistů. Závod o nejpomalejší jízdu na krátké trati. Vyhlášení výsledků silničního závodu. 16.15 hodin
Vyhlášení vítězů Kaléšku soutěž o nejlepší vzorky slivovice, divácká soutěž košt a poznávání pálenek 17 hodin
Koncert Deep Purple revival 18 hodin

Doprovodný program: Výstava o obci spojená s výstavou drezín Ivana Křivánka v domě čp. 4, živá hudební produkce, skákací hrad a šlapací minikáry pro děti i dospělé, možnost navštívit místní pálenici, možnost koštu slivovice, projížďky v koňském spřežení.