„Laboratorní výsledky prokázaly vir pandemické chřipky H1N1 u pacientky, kterou jsme ve čtvrtek hospitalizovali ze zcela jiných důvodů,“ potvrdil náměstek pro lékařskou péči a lékař Pavel Kunčák. Onemocnění tzv. prasečí chřipkou nemělo podle něho žádný vliv na průběh hospitalizace. Nyní je pacientka v domácím léčení. Po konzultaci s hygieniky vedení nemocnice nezavedlo žádná další opatření, která by ovlivnila režim v tomto zdravotnickém zařízení. Dočasný zákaz návštěv na oddělení ARO a jednotkách intenzivní péče totiž kvůli šíření chřipkových onemocnění platil již od úterý. Nařízení se rozšířilo na celou nemocnici v pátek. Ovšem specializovaná pracoviště a ambulance pro běžné pacienty zůstávají v provozu.

Od středy 25. listopadu nemohou návštěvy za pacienty ani do nemocnice v Moravské Třebové. Od pátku platí zákaz také v odborném léčebném ústavu Jevíčko a částečně také v nemocnici v Litomyšli. „Návštěvy nesmějí na gynekologii a silně omezená je možnost návštěv na porodním oddělení. Tam za každou z maminek může jen jedna návštěva denně, a to pouze na krátkou dobu,“ vysvětlil manažer kvality Litomyšlské nemocnice Adrián Nemšovský. Jestli se zákaz návštěv rozšíří i na jiná oddělení, záleží na jednotlivých primářích.

První případ prasečí chřipky ve svitavském okrese zaznamenali hygienici již v létě. V celém Pardubickém kraji evidují čtyřicet šest nakažených lidí.