Petra Filová začala psát v době covidu blog. Seděla doma a chyběli jí lidé. „V březnu roku 2020 jsme byli čtrnáct dní zavření doma, šestnáct hodin denně jsem šila roušky. Chyběl mi kontakt s lidmi a povídání, rozhodla jsem se začít psát na facebook svoje pocity a postřehy. Mezi známými to mělo velký úspěch, moje příspěvky je bavily. V říjnu 2020 jsem založila blog Špeky pralinkové tety. Špeky proto, že jsou to veselé příběhy ze života, a taky proto, že špeky mám,“ vysvětluje Petra Filová, jak začala se psaním.

V Jevíčku havaroval prázdný domíchávač.
FOTO: Automix skončil v Jevíčku v příkopu. Naštěstí prázdný, beton nevytekl

První knihu vydala vloni na podzim. Druhá jde do prodeje nyní. Pralinková teta na cestách vezme čtenáře s Filovými na dovolenou. „Polezete se mnou na Sněžku, rozbijete si jako já ústa v Beskydech nebo se budete plavit s mým mužem na lodi. A pak tam nechybí přípravy na dovolenou, jako je propadlý pas, popraskané gumičky u plavek nebo cesta po Maďarsku s autoatlasem v ruce,“ přibližuje knihu Filová. Historky ze života čtenáře pobaví, ale současně knihy Petry Filové i pomáhají konkrétním lidem.

Petra Filová z Litomyšle pokřtila svoji druhou knihu Pralinková teta na cestách. Výtěžek z prodeje pomůže sirotkům v Africe a také podpoří ochranu goril horských.Petra Filová z Litomyšle pokřtila svoji druhou knihu Pralinková teta na cestách. Výtěžek z prodeje pomůže sirotkům v Africe a také podpoří ochranu goril horských.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

Pomůže hned dvakrát

Pralinková teta na cestách pomůže Africe, a to hned dvakrát. „Polovina ze zisku půjde na nadaci, kterou podporuje letitý ošetřovatel goril Marek Ždánský. Podporují stopaře v Ugandě, Kongu a Rwandě, kteří se starají o to, aby gorily byly v bezpečí,“ říká Filová.

Druhá polovina výtěžku z prodeje pomůže komunitě sirotků v Ugandě, se kterou je v kontaktu švagrová Petry Filové a současně ilustrátorka knihy Veronika Pekárková. „Mým snem bylo pomáhat dětem v Africe, je to srdeční záležitost. Měla jsem štěstí, že jsme se s mužem vydali do Ugandy, kde jsem se seznámila s komunitou sirotků, kteří přišli o rodiče po útoku divokého zvířete. Seděla jsem v džungli, dívala se na ty děti a potřebovala jsem pro ně něco udělat,“ vzpomíná Veronika Pekárková, která je v kontaktu s vychovatelem těchto dětí.

Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

S Petrou vymyslely projekt, který by měl pro sirotky přinést okolo čtvrt milionu korun. „Za peníze budeme schopni v Ugandě postavit jednotřídku se sociálním zázemím a obout děti. Navíc tam žije postižená holčička, která potřebuje speciální vozík,“ dodává Filová.

Ilustrační foto. Covidové oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, listopad 2021
Nemocnice v Pardubickém kraji vyhlásily zákaz návštěv. Obnovují covid jednotky

Pomoc přislíbila i herečka Pavla Tomicová, která je nově patronkou pralinkové tety a pomůže s propagací knih i projektu. „Přečetla jsem si první knížku a byla jsem nadšená. Myslím, že by se měla prodávat v lékárnách,“ podotýká Tomicová.

Speciální vozík

Petra Filová tak navázala na svoji úspěšnou prvotinu Špeky pralinkové tety. I ta pomáhala. Monika Valachová, maminka dvouleté holčičky, je díky ní samostatná a může se pohybovat i v terénu, klidně vyjede na Sněžku. Díky výtěžku z prodeje první knihy Petry Filové totiž má speciální vozík Swisstrack, které jsou v České republice jen čtyři. „Bez něj si neumím představit mateřství. Nevyjdu bez něho nikdy ven. Když mi dcerka uteče, tak bych ji jinak ani nedohonila. Takhle můžu i do lesa, do terénu,“ podotýká Monika Valachová.

Pralinkovou tetu můžete sledovat i na Facebooku

Druhou knihou ale příběhy pralinkové tety nekončí. Pokud vše dobře dopadne, vyrazí na jaře Petra Filová s Markem Ždánským a Veronikou Pekárkovou do Afriky. A z cest vznikne určitě prý kniha Pralinková teta v Africe. „Pralinková teta půjde cestou charity a bude pomáhat konkrétním lidem,“ uzavírá Filová.