Netradiční kousky šatstva, které muzejníci vytáhli ze dna svých skříní, rozdělily lidi na dva tábory. Podle některých patří prádlo do prádelny nebo na sušák na zahradě. U mnohých vyvolává obavy, že by se v těchto místech mohla zvýšit nehodovost. „Nikde jsem nic podobného neviděla. Pořád jsem měla pocit, že se musím dívat, abych viděla, co všechno tam vůbec visí,“ svěřila se Pavlína Kopecká z Brna. Také jiná řidička potvrdila, že je nebezpečné dávat do takových míst podobné věci. „Mohli by na to doplatit nejen motoristé, ale i cyklisté. Zpomaluje to dopravu,“ řekla.

Organizátoři nepověsili prádlo uprostřed kruhového objezdu bez patřičných povolení. „Museli jsme požádat město, dopravní inspektorát i Pardubický kraj, kterému silnice patří. Ke schválení jsme přiložili také vizualizaci. Povolení jsme získali,“ vysvětlila Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea.
Muzejníci ale mají i své zastánce. „Skvělý nápad. Prádlo nikomu nepřekáží,“ uvedl Martin Kocourek, řidič z Kolína.

PROČ? Ptají se zvědavě lidé strážníků, když vidí trička a podvlíkačky na kruhovém objezdu ve Svitavách. „Setkali jsme se s několika reakcemi, které bych komentoval jako podivení, co to je a jaký to má význam,“ uvedl Karel Čupr, velitel městské policie. Proč obstarožní kousky visí uprostřed objezdu, ví strážníci od pořadatelů, a tak vysvětlují. Někteří kolemjdoucí se při pohledu pobaví, spousta řidičů si vlajícího prádla ani nevšimne. „Na kruháku je prádlo? Ani jsem si nevšiml. Když jedu, věnuji se řízení a dívám se před sebe,“ dodal Libor Marvan z Moravské Třebové.

Co vy na to?Vadí vám prádlo na kruhovém objezdu?

Jitka Šindelářová 67 let, důchodkyně, Svitavy
Prádla na kruhovém objezdu jsem si všimla. Moc se mi ten nápad líbí. Je to pěkná upoutávka, navozuje příjemnou atmosféru a vůbec nepřekáží.

Zdeněk Šmíd 14 let, žák ZŠ, Svitavy
Je to reklama, která řidiče odreagovává. Stačila by jen cedule. Prádlo má viset někde jinde a ne na kruháči.