Před příchodem návštěvníků je totiž nutné vysmýčit všechny místnosti, umýt okna a provést další přípravy. Ve studených pokojích se proto střídají uklízečky s opraváři. Místnosti s historickým nábytkem „zdobí" štafle, kbelíky s vodou a přenosná topení.  Do 17. března, kdy oficiálně začne sezona, musí být vše hotové. Lidé, kteří se letos rozhodnou navštívit litomyšlský zámek, se při prohlídkách můžou těšit i na některé staronové vybavení.

„Snažíme se do reprezentačních sálů, které jsou součástí základní prohlídkové trasy, soustředit opravdu původní kmenové vybavení litomyšlského zámku. Ať už to jsou třeba sedací soupravy, nádobí, hrnce a tak dále. V současnosti máme dvě veliké sedací soupravy. Jedna je z poloviny devatenáctého století. Návštěvníci ji uvidí hned při vstupu do reprezentačních sálů. Druhá je rozmístěna v několika dalších místnostech, například v modrém salónku, nebo v dámském květinovém salónku a pochází z třicátých let devatenáctého století," říká kastelánka Zdeňka Kalová.

Za kmenové vybavení se považuje to, které na zámku bylo do konce druhé světové války. „Po roce 1945 byla Litomyšl zvolena „svozovým místem" pro nejbližší okolí. A v jednotlivých vlnách po roce 1945 a 1948 sem vozili nábytek z dalších historických památek, které ale nebyly určeny k otevření návštěvníkům, nebo k muzejní expozici. Jsou tady svozy z Potštejna, Nových Hradů a Biskupic. Postupem času se původní historické vybavení smíchalo s tím dovezeným," dodává kastelánka.

V současné době je proto trendem neprodlužovat zápůjčky a vracet původní vybavení zpět na litomyšlský zámek a naopak. Lidé se však podle kastelánky nemusí obávat toho, že by zámek přišel o většinu svého vybavení a museli se při prohlídce dívat na holé zdi. „Co se týče velkých restitučních nároků, tak ty už proběhly v devadesátých letech," upozorňuje Zdeňka Kalová.

Připravují projekt na rekonstrukci

V souvislosti s litomyšlským zámkem se již několik let mluví o jeho rekonstrukci. „V tuto chvíli intenzivně pracujeme na přípravě projektu," uvedla kastelánka 
s tím, že plánují zažádat o dotaci na opravu střechy, sanaci krovů, kompletní zrestaurování fasády a rekonstrukci vybraných místností. Tyto změny by stály několik set milionů korun. „Je tam samozřejmě peněžní limit, v tuto chvíli záleží i na kurzu eura, ale aktuálně je to kolem 230 milionů korun," říká Zdeňka Kalová.

Podle ní by tento projekt bylo možné udělat i na etapy. O tom, že by na opravy zámku byla potřebná takováto suma, nedávno informoval i starosta Litomyšle Radomil Kašpar. Při přebírání ocenění za Historické město roku 2015 Pardubického kraje v prosinci minulého roku uvedl: „Když jsme počítali, kolik prostředků šlo za poslední roky do naší Městské památkové rezervace, došli jsme k částce tři čtvrtě miliardy korun. Doufám, že Národní památkový ústav bude úspěšný s projektem opravy zámku a celkové investice dotáhneme na jednu miliardu korun."