Provozují restaurace a herny. Jejich zaměstnaci často pracují bez písemných smluv.

Ve Svitavách podnikají Asiaté v centru města. Radním se to sice moc nelíbí. Ovlivnit však mohou provozovny v domech v majetku města. V Moravské Třebové vlastní podnikatelé z východu bývalý hotel Slavie na náměstí. Nějakou dobu zde provozovali hernu. Už dva roky je však zavřená a objekt podnikatelé nevyužívají. Radní chtěli budovu odkoupit. „Vzhledem k tomu, že se jedná o objekt strategického významu pro oživení a zkvalitnění života v centru města, jednalo vedení města v minulém roce s majitelem. Ten byl ochoten nemovitost městu prodat,“ uvedl místostarosta Václav Mačát. Zastupitelé však nákup bývalého hotelu neschválili.

Čtenářka Hana se v internetové diskuzi Svitavského deníku obává, že Asiaté zaměstnávávají nelegálně především důchodce. Obchodníky kontroluje úřad práce. Hranici zákona zřejmě nepřekračují. Stalo by se tak, kdyby pro ně lidé pracovali bez smlouvy. Není však podmínkou, že musí být sepsána. „U dohody o provedení práce není v zákoníku práce předepsaná písemná forma. Proto ji zaměstnavatel může s pracovníkem uzavřít ústně a je vše v pořádku,“ vysvětluje Stanislav Navrátil, vedoucí kontrolního oddělení Úřadu práce ve Svitavách. Podnikatelé však ušetří. Firmy totiž neodvádí sociální a zdravotní pojištění.

Zaměstnanci, kteří pracují bez smlouvy, musí počítat s mnoha riziky. „Hrozí, že v případě úrazu, třeba i smrtelného či těžkého, se nikdy nedomohou svých zákonných práv,“ uvedl Radek Svoboda z inspektorátu práce. V poslední době zaznívají z úst odborníků návrhy na změnu zákoníku práce. Volají po zákonné povinnosti uzavírat dohody o provedené práci písemně. To by také usnadnilo kontrolu odvodů daní finančním úřadům. Takový návrh však ještě nebyl schválen.