Moravská Třebová - Řezníci mají vstup na zabíjačku volný

Jedinečnou šanci mají všichni řezníci a lidé co mají v občance příjmení Řezník, Řezníček, Řezníková nebo Řezníčková. Na zabíjačku v Moravské Třebové mají vstup zdarma. Nádvoří moravskotřebovského zámku ožije v sobotu ve 13 hodin moravskou zabíjačkou s lidovou hudbou a soutěžemi. Pro návštěvníky jsou připraveny jitrnice, jelítka, ovar, tlačenka, klobásy. Festival zahájí slovácká krojovaná hudba Vlčnovjanka. Lidé uvidí ukázku zabíjačky a práce řeznických mistrů. Mohou se těšit na staropražské písničky skupiny Šmrnc a koncert Ivana Hlase nebo vystoupení imitátora Václava Faltuse. Festival završí taneční zábava se skupinou Kreyn.

Litomyšl - Návrat do doby třináctého století

Do středověku se vrátí v sobotu Litomyšl, která si připomíná 750 let od povýšení na město. Vystoupí tu skupiny historického šermu. Program začíná v deset hodin dopoledne starými řemesly. Pokračuje v sedmnáct hodin příjezdem krále Přemysla Otakara II., který přiveze zprávu o udělení městských výsad. Nebude chybět dobové občerstvení. Platit se bude tzv. Litomyšlským grošem, který lidé získají na místě ve speciálních směnárnách.

Městečko Trnávka - Divadelníci přijedou na Cimburk

Divadelní festival Trnfest se letos koná již posedmé. Pátek je určený dospělému publiku. Soubor Tichý Jelen sehraje vlastní inscenaci inspirovanou Williamem Shakespearem. Poté dostane prostor hudba. V sobotu se festival přestěhuje do šapitó na Cimburku. Od čtyř hodin odpoledne následuje program hlavně pro děti a jejich rodiče. Letos pořadatelé připojí atrakce, jako jsou skákací hrad a projížďky na koni. Ty ocení zvláště malí účastníci festivalu.

Svitavy - Přehlídka amatérské fotografie

Fotografové z celé České republiky přijedou zítra do Ottendorferova domu, aby vyslechli verdikt poroty národní soutěže amatérské fotografie. Porota hodnotila celkem 1113 snímků od 138 autorů a 12 kolektivů. Vybraná díla z letošního ročníku budou k vidění v prostorách svitavského muzea a galerie až do 14. června. Pořadatelé naznačují, že svitavští fotografové se v celostátní konkurenci neztratili.

(ik,syh)