Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní, feny ve vysokém stupni březosti a malá štěňata. Pro všechny páníčky platí, že by se o psy měli dobře starat, aby se nepřehřáli. „Nedávat zvířeti jídlo přímo z lednice, nechávat ho ve stínu, a hlavně by mělo mít k dispozici pořád čistou vodu," poradil moravskotřebovský veterinář Ivo Švec.

Pomůže voda

Zkušenosti s chováním psů v horku má i chovatelka Lenka Landová. „Mám buldočka a ti se hned přehřívají, takže trávíme většinu času doma v chládku. Denní procházky jsme přesunuli na noční. Jinak jen tak vyběhnout na záchod a domů nebo chvilku pobýt ve stínu," prozradila.
Pokud si pes během procházky často sedá nebo zvedá tlapky, odmítá nabízené hry, hodně sliní, je nervózní, má pěnu u tlamy, zadýchává se nebo kašle, bude nejspíš přehřátý. V tom okamžiku je nutné ho co nejrychleji zabalit do mokrých ručníků, dát mu napít, ochladit mu tělo a hlavu chladícími obklady a v krajním případě vyhledat pomoc veterináře.

Pozor by si majitelé měli rovněž dát na pobyt psů v autě. „Nechápu lidi, kteří nechávají psy v zavřeném autě. Oni sami by tam nevydrželi, ale své mazlíčky tam klidně trápí," postěžovala si chovatelka Vlasta Doubravová. Pokud pes v autě zůstat opravdu musí, pak nejlépe ve stínu. „Auto je potřeba větrat, ponechat zvířeti misku s vodou a pravidelně jej kontrolovat," upozornil veterinář.

Zvířata jsou odkázána jen na ochlazování pomocí zrychleného dýchání. K udržení teploty jim rovněž pomáhá srst, která ovšem musí být dobře rozčesaná. „Teď je období, kdy psi hodně línají a musí se pořádně vyčesávat. Hodně lidí se mě na to chodí ptát. Není to žádná nemoc, musí to prostě vydržet a česat a česat," dodal Ivo Švec.

Vendula Haraštová