Ke společnému nástupu museli už i nováčci. Letos jich začíná studovat sto dvacet devět. „Se vstáváním jsem problém neměl, zatím mi nevadí ani povely," konstatuje s úsměvem student prvního ročníku Dominik Filínský ze Znojma. Studium na této škole si zvolil proto, že se spojuje s jeho zájmy. „Baví mě sport, bojová umění, ale třeba i šachy a strategie," podotýká prvák Dominik. Počítá i s tím, že se bude muset přizpůsobit vojenskému režimu. „Počítám s tím, navíc se celkem rád učím, takže bych nemusel mít problémy přizpůsobit se," věří mladý Znojemák.

Po prázdninách se musí vojenskému režimu přizpůsobit i žáci vyšších ročníků. „Teď už je to pohoda, v prváku to bylo horší. Trvalo mi to tak zhruba dva měsíce," připouští třeťák Aleš Makovský z Bohumína. Rozhodně nelituje, že si vybral ke studiu vojenskou školu. „Ne, v žádném případě, ve vojenském povolání vidím svoji budoucnost. Měl jsem jasno už při rozhodování na základní škole, "sděluje Aleš Makovský. Prváky dostal na povel i jeden ze studentů třetího ročníku, Jan Hruška z Bučovic. „Teď to pro ně bude trochu těžké, ale myslím, že do dvou nebo tří týdnů to zvládnou a zadaptují se. Zatím o vojenském režimu neví vůbec nic," myslí si třeťák Hruška. Připouští, že když nastupoval na školu, měl také trochu jinou představu. „Dnes ale rozhodně nelituji a jsem spokojený. Baví mě vojenský management, ale i angličtina," sdělil Jan Hruška, který chce pokračovat ve studiu na vysoké vojenské škole. Na rozhodování co dál, mají prvňáci z vojenské střední školy ještě čtyři roky čas. Od včerejška mají adaptační režim. „Musí si zvyknout na jiné prostředí. Součástí je i soubor bojových her, nočních zážitků, které mají cíl i v tom, aby stmelily kolektiv a žáci si na sebe i režim zvykli," vysvětluje velitel školy Zdeněk Macháček. 

Velitel vojenské školy novým studentům věří

Zdeněk Macháček

Jediná střední vojenská škola v zemi začíná dnes nový školní rok s novým velitelem. Stal se jím ZDENĚK MACHÁČEK.

Kolik žáků nastupuje do prvního ročníku?
Studovat začíná na naší škole sto dvacet žáků denního studia a padesátka jich nastupuje na dálkové studium.

Je studium pro nováčky na vaší škole složité?
Především si musí zvyknout na určitý režim. Mnozí z nich jsou delší dobu mimo domov poprvé, ale připravili jsme pro ně adaptační proces, který by jim měl pomoci zvyknout si na život v kolektivu v odloučení od rodiny.

Co přichází nového s novým velitelem?
Inovace ve výuce, virtuální studovna, ta by nás měla přiblížit evropským trendům, více praxe a také stáží.

Musejí studenti prvního ročníku počítat s tréninky, které by jim měly zvýšit fyzickou zdatnost?
Fyzicky zdatní by měli být už teď, prošli při přijímacích zkouškách testy. Se zátěží musejí počítat, ale myslím, že to zvládnou. I když počítám, že někteří budou mít trochu problémy, hlavně děvčata. Nemusejí se ale bát, časem nároky na fyzickou zdatnost zvládnou.

Kolik jich, podle vás, dospěje až k maturitě.
Já jsem optimista, tak si tipnu, že jich osmdesát dotlačíme k maturitě.