Podle něj mohli  pozemky prodat mnohem dráž.

Perštýn je hospodářský areál u silnice I/35 na výjezdu z města směrem na Vysoké Mýto.  Objekt roky chátrá a léta  radní v Litomyšli  o něm jednali.  Dostali se totiž do patové situace, kdy pozemky byly města, ale budovy ZD chovatelů a pěstitelů Litomyšl..  Několikrát o prodeji pozemků zastupitelé města jednali, ale opozice byla proti. Na úterním zasedání  se k záležitosti znovu vrátili. „Jednali jsme se zemědělským družstvem a  podařilo se nám zvýšit cenu za metr čtvereční o padesát korun, proto záměr znovu předkládáme. Cena za metr zastavěného pozemku je 350 korun a nezastavěného 450 korun," sdělil místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Ani zvýšení ceny ale názor opozice nezměnilo. A někteří členové vystoupili ostře proti. „Jsem proti prodeji pozemků na Perštýně.  Majetek města má hodnotu a nelze ho prodávat pod cenou. Zvýšení ceny nepovažuji za úspěch, je to jen o padesát korun," řekl Radek Pulkrábek.  Má dojem, že město kvůli koalici přijde o několik milionů korun, když pozemky prodají jen za dva miliony dvě stě padesát tisíc korun. „Myslím, že pozemky jsme mohli prodat až o pět milionů dráž. Mohli jsme jednat s družstvem, oni si mohli své budovy prodat sami a my své pozemky. Takto jsme obrali občany o miliony," míní zastupitel  Pulkrábek.

Radní ale nemají dojem, že by pozemky prodali moc levně. „Nemyslím si, že bychom pozemky prodali levně. Ta cena byla vyšší, než máme schválený ceník," uvedl Radomil Kašpar.  Někteří zastupitelé mají navíc obavu, aby v místě Perštýna nevyrostl třeba supermarket nebo něco jiného, co by se lidem nelíbilo.
Podle radnice ale o pozemky žádný řetězec zatím neprojevil zájem. 

Obavy lidí, aby místo starého hospodářského areálu nevznikl hypermarket, nejsou podle radních na místě. Starosta Michal Kortyš sice přiznává, že tam určité riziko je, ale podle jeho slov je stále menší, než aby tam nechali to, co na Perštýně stojí dnes.

Tesco ho nechce

„V tuto chvíli ale nemáme žádné indicie, že by o pozemky měl někdo zájem. Zatím nepřišel žádný zástupce Tesca nebo jiného řetězce.  Prodejem napravujeme to, k čemu došlo během restitucí. Myslím, že jsme se nakonec dobrali k solidní ceně, která je navíc ceníková.  Měla svůj vývoj. Nemělo selskou logiku, aby pozemky patřily nám a budovy někomu jinému, tedy družstvu," vysvětlil místostarosta Radomil Kašpar. Přiznává ale, že argumentům opozice rozumí.   „Kdyby existoval potencionální zájemce, tak by cena šla možná ještě nahoru. Ten ale není," dodal místostarosta.

Pozemky tedy od města koupí litomyšlské družstvo, kterému patří i zchátralé budovy na Perštýně. Předseda Václav Klejch potvrzuje, že s areálem zatím žádný záměr ještě nemají. „Původně jsme chtěli prodat budovy na pozemcích městu za odhadní cenu. To bylo  naše prioritní řešení.  Máme odhad na patnáct milionů korun, nabízeli jsme objekty městu, ale radní o ně neměli zájem. Proto jsme potom  jednali o ceně za pozemky. Zatím s pozemky žádný záměr nemáme. Musíme ale některé budovy zlikvidovat, protože už padají. O tom, co s areálem uděláme, budeme ještě jednat," sdělil Václav Klejch, předseda Zemědělského družstva v Dolním Újezdu. Na Perštýně se nachází staré hospodářské budovy, špýchar a také šestnáct bytů, kde  bydlí lidé.

Perštýnem ale prodeje na jednání zastupitelů neskončily.   Na programu jednání byl i prodej domu na  náměstí. Může se tedy zdát, že město prodává až příliš  svého majetku. Podle starosty Michala Kortyše  (ODS) je ale nutné, aby se chovali jako podnikatelé, protože na opravy svých nemovitostí nemají peníze.   Proto je prý lepší domy prodat. „Dívám se na tuto problematiku z ekonomického hlediska.  Strkáme do domů pořád peníze, ale na nájmech na opravy nevyděláme. To raději objekty prodáme,  soukromník se postará lépe. Neděláme to rozhodně proto, že bychom potřebovali peníze. Vždyť to, co vyděláme prodejem, vracíme zpátky do bydlení a výstavby bytů,"   uvedl Michal Kortyš.

Místostarosta Radomil Kašpar ale přiznává, že opravdu asi hodně prodávají. „Mám dojem, že za chvíli už nebudeme mít co prodávat. Mám z toho obavu, protože rozpočet města se sestavuje stále hůř.  Peníze, které ale dostaneme za prodané domy,  investujeme zase do bydlení. V minulosti se toto nedělo, ale my si to chceme pohlídat," dodal Radomil Kašpar.

Perštýn

Vratislav II. těžil z pobělohorských poměrů v zemi naplno. V roce 1630 zřídil, v souvislosti se stavbou nového pivovaru a tím větší potřebou surovin, na pozemcích koupených od nedošínských sedláků velký dvůr Pernštýn.  V roce  1661 Perštýn vyhořel. V posledních letech zde sídlila rolnická společnost, areál patří ZD Litomyšl.