„Plameny se po suché trávě rozšířily až do haly na zpracování dřeva a dále do kravína. Přímá škoda byla vyčíslena na 113 tisíc korun. Uchránit se okamžitým zásahem podařilo majetek ve výši 208 tisíc korun,“ sdělila k zásahu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, vyjíždějí každý den až ke čtyřem požárům trávy nebo lesa.

Od počátku března do neděle evidují 100 požárů v přírodním prostředí. Přitom vloni za stejně období likvidovali jen dva takové požáry.

Při plošném vypalování porostů se dopouštíte přestupku dle zákona o požární ochraně, za který fyzické osobě hrozí pokuta do 25 000 Kč. Podnikající fyzické osoby a právnické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jim hrozí pokuta do 500 000 Kč (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru).

Zatím k největšímu požáru došlo 11. března v lesoparku za zámeckým reálem v Nových Hradech. Jednalo se o plošné vypalování porostu a došlo k porušení předpisu o požární ochraně. Pokuty za vypalování trávy se přitom pohybují v desítkách tisíc korun. 

Bohužel se jednalo o plošné vypalování porostu, čímž došlo k porušení předpisu o požární ochraně. Tady vyšetřovatel uložil osobě pokutu. Požár se rozšířil na plochu 15 000 m2.

Stejnou rozlohu, tedy 15 000 m2, měla událost z 22. března v Podhořanech u Ronova, části obce Nový Dvůr na Chrudimsku. Tady hořela tráva v těsné blízkosti letiště.

Další větší požár, který stojí za zmínku, je z 13. března, kdy při pálení suché trávy v zahradě na Pardubicku. Plameny se rozšířily na túje a zasáhly plochu 1 600 m2.Škoda byla vyčíslena na 30 tisíc korun, ale co je na tomto případu nejhorší, plameny způsobily popáleniny II. stupně v obličeji majitelky, která porost vypalovala.

close Neskutečný nárůst požárů porostu evidují hasiči za letošní březen. Hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, vyjíždějí v průměru každý den ke čtyřem požárům trávy či lesního porostu. info Zdroj: HZS PK zoom_in Neskutečný nárůst požárů porostu evidují hasiči za letošní březen. Hasiči, ať už profesionální nebo dobrovolní, vyjíždějí v průměru každý den ke čtyřem požárům trávy či lesního porostu.