Vítězné sdružení Srdcem Třebováci, které v komunálních volbách o jeden mandát porazilo dosud vládnoucí sociální demokraty, se dohodlo s ODS, Změnou pro Třebovou, KDU-ČSL a Svobodnými a Piráty na nové radniční koalici. Rozhodnutí padlo v pondělí odpoledne.

„Došlo k dohodě o koalici. Jedenáct zvolených zastupitelů se shodlo na programových průnicích i na směru, kterým město dále vést,“ potvrdila Deníku jednička na kandidátce sdružení Srdcem Třebováci Daniela Maixnerová.

Novým starostou bude Tomáš Kolkop, který získal od voličů nejvíc preferenčních hlasů. Záda mu bude krýt zkušený komunální politik, někdejší starosta Miloš Mička, který usedne do křesla uvolněného místostarosty. Lídryně kandidátky vítězného sdružení Daniela Maixnerová obsadí funkci neuvolněné místostarostky. V sedmičlenné radě usednou za občanské demokraty Pavel Charvát a Leopold König, za křesťanské demokraty a Svobodné Josef Jílek a za Piráty Martin Sedlák.

Právě Piráti, kteří v komunálních volbách hned napoprvé vybojovali jeden mandát, se nakonec stali pomyslným jazýčkem na vahách. O přímou účast v koalici nebo alespoň tichou podporu Pirátů usilovali i sociální demokraté, kterým však do většiny v jednadvacetičlenném zastupitelstvu scházely čtyři hlasy. Původně zamýšlená široká koalice, na které by se podíleli i tři zvolení zastupitelé za ANO, nakonec ztroskotala.

Koaliční dohodu, která podle Daniely Maixnerové obsahuje základ budoucího programového prohlášení, zveřejní nová radniční koalice až po ustavujícím zastupitelstvu na začátku listopadu. Dohoda by měla být podepsána do konce týdne.
Sociální demokraté spolu s komunisty, Brettschneiderovým SNK a ANO míří do opozice. Radniční koalice bude vládnout křehkou většinou jedenácti hlasů. Opakuje se tak situace, která v moravskotřebovském zastupitelstvu panovala uplynulé čtyři roky, kdy koalice ČSSD, KSČM a SNK rovněž disponovala většinou pouze jednoho hlasu.