Na jedné straně končící koalice ČSSD, KSČM a SNK, která se ve volbách propadla o čtyři mandáty, a někdejší opoziční strany Srdcem Třebováci, ODS, Změna pro Třebovou a KDU-ČSL a Svobodní na straně druhé.

Zpočátku se zdálo, že uzavření koalice, která by měla v novém zastupitelstvu pohodlnou většinu čtrnácti hlasů, je jen otázkou času. Záhy se však povolební vyjednávání zkomplikovala. ANO, které je třetí nejsilnější stranou, si nárokovalo funkci místostarosty, což vítězné sdružení odmítlo.

„Naše hnutí se snažilo jednat s vítěznou stranou. Respektujeme vítěze a nebudeme ho obcházet. Většinové rozhodnutí naší místní organizace bylo požadovat křeslo místostarosty a místo v radě,“ vysvětluje lídr kandidátky ANO Miroslav Jurenka, proč bude nová koalice bez nich.

Na stole se tak ocitla varianta jedenáctičlenné koalice s Piráty, kteří získali jeden mandát. Podle nového zastupitele Martina Sedláka nechtějí Piráti nic uspěchat, rádi by si vyslechli nabídky všech stran.

Rozhodnou Piráti?

„Dali jsme vítězi jasnou podmínku. Pokud bychom měli někoho podpořit, tak jedině v jedenácti, abychom měli záchrannou brzdu,“ vysvětluje Martin Sedlák s tím, že tato podmínka je pro Piráty nepřekročitelná.

Povolební vyjednávání provázejí emoce a spekulace na sociálních sítích. Včera se objevila zpráva, že se vítězové voleb s Piráty dohodli. Obě strany ji však záhy dementovaly.

„Žádné oficiální vyjádření jsme nevydali. Koalice nejspíš vznikne, vypadá to, že bez ANO. Koaliční dohoda však podepsána nebyla,“ vysvětluje jednička kandidátky Srdcem Třebováci Daniela Maixnerová.

Ilustrační foto.
V Poličce se večer lámal chleba