Členy klubu jsou žáci základní školy Felberova a na své dílo jsou náležitě hrdi.

„Pověsti Svitavska jsou dnešním lidem těžko dostupné. Ty nejstarší jsou v němčině. Novější texty, které vyšly, jsou pro změnu náročné a nebo hůře dostupné," říká Miloslav Štrych, učitel z Felberovy školy a vedoucí klubu Záviš. Nejde však jen o upravené texty. K vybraným sedmi pověstem školáci namalovali také vtipné obrázky, a tak vznikl zajímavý komiks. „Už během naší práce ve škole jsme přepisovali příběhy na velké kartony jako menší komiksy. S něčím podobným jsme se setkali, když jsme před časem nabídli Moravské Třebové zpracování pověsti Annenruhe," vysvětlil Miloslav Štrych.

Nápad na pověsti v komiksu zrál delší dobu. „Po pěti nebo šesti letech jsme přistoupili k tomu, že bychom tak chtěli pověsti zpracovat. Obsahově jsme se drželi historických faktů, ale celý příběh jsme trochu pokrátili. Komiks má být totiž přístupný hlavně dětem," dodal učitel Štrych. Texty psaly děti a stejně tak to bylo i s obrázky. Miloslav Štrych vybral pověsti, které mají nejsdílnější příběh. Členové klubu Záviš se poté rozdělili do skupin a každá parta ztvárnila jednu pověst.

„Pracovala jsem na příběhu z devatenáctého století, který se váže k Langerově vile v parku," říká Kateřina Hemerková. Tato pověst ale zrovna moc vtipná není. „Míti prokletou vilu ve městě není jen tak. Bohatý majitel vily, průmyslník, měl být proklet za jednu finanční machinaci. To je pro současnost aktuální téma. Druhý pán se dostal do vězení a jeho žena, která se pomátla, měla vilu proklet. Tuto pověst jsme zpracovali i veršovaně, není moc humorná, ale šest dalších jsme udělali i jako divadlo," přibližuje Miloslav Štrych.

Ještě než knihu vypustil klub Záviš do světa mezi čtenáře, testoval ji na menších dětech. „Vybrali jsme si jednu třetí třídu, kde jsme jednu celou pověst předvedli. To byli naši první recenzenti," uzavírá učitel. A jestli váháte, zda je to vhodné čtení pro děti na prázdniny, tak prý je. „K bazénu je to perfektní čtení," tvrdí Jan Alexa, který komiks maloval. ⋌(ik, ap)