Radní ve Svitavách se poučili z povodní v roce 1997. Začali hned po nich zajišťovat protipovodňová opatření. Velká voda změnila pohled zastupitelů v Litomyšli, Poličce i jiných obcí.

„U nás v minulých dnech nespadlo tolik srážek jako na Moravě. Navíc jsme chráněni poldry nad městem,“ popisuje situaci vedoucí odboru životního prostředí Marek Antoš ze svitavské radnice. Tři poldry v Lačnově by měly zachytit stoletou vodu. Další protipovodňová opatření budují na Lačnovském potoce. Zatím jsou hotová jen napůl, dokončená budou letos. „V současné době jsou tedy město i níže položené obce kolem chráněné proti eventuálním povodním lačnovskými poldry,“ věří Marek Antoš. Problémy by podle jeho slov mohly nastat v té části Svitav, kde ještě není dokončena úprava koryta Svitavy. To je část kolem ulice Bezručova. „Tam jsme ale připraveni udělat ochranu náhradními opatřeními, například zídkami z pytlů,“ vysvětluje Antoš.

Město připravuje další opatření. Chce vybudovat ještě tři poldry, jeden na Studeném potoce, dva v Hradci nad Svitavou. „Zatím jsme se s majiteli pozemků při budování poldrů vždy dohodli, i když to nebyla jednoduchá jednání,“ dodává Marek Antoš. Věří, že tomu tak bude i v případě dalších tří poldrů.

První plán protipovodňových opatření pro Litomyšl vznikl již před dvaceti lety. Část z nich již byla zrealizovaná, další se plánují. Na protipovodňové úpravy na Loučné došlo také před osmi lety. Moravskotřebovští usilují o stavbu suchého poldru mezi Boršovem a Útěchovem. Před třinácti lety zasáhla velká voda i Opatov, i tady je ale vesnice chráněná poldry.

(ap, re)