Necitlivým až urážlivým způsobem snižuje práci našeho žáka a vyčítá ji různé technické nedostatky,“ uvedla ředitelka Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli Ivana Hynková.
Jak jsme informovali ve včerejším Deníku, firma obvinila z plagiátorství sedmnáctiletého studenta Filipa Naisera. Ten vyhrál se svým projektem na Festivalu vědy a techniky pro mládež. Vítězstvím si zajistil účast na soutěži v Houstonu ve Spojených státech amerických.
Společnost Medicton Group však zařízení pro obsluhu počítače očima již několik let komerčně používá.
„V českém prostředí je možné vytvořit plagiát a veřejně ho prohlásit za vlastní vynález a ještě za to být odměněn,“ kritizoval rozhodnutí poroty Martin Dobiáš z firmy Medicton Group.
Ředitelka gymnázia Ivana Hynková však jednoznačně odmítá, že by škola vychovávala své žáky k plagiátorství. Nařčení firmy může mít prý jiné důvody. „Ve čtvrtek nám firma dopisem sdělila, že v důsledku medializace celé záležitosti se několik klientů rozhodlo firmě vrátit jejich komerčně vyráběné zařízení. Za to ovšem gymnázium rozhodně nemůže nést žádnou odpovědnost. Jejich ostré útoky nás proto nemile překvapily,“ uvedla Hynková.
Vedení litomyšlského gymnázia také doufá, že se podaří celou záležitost v nejbližší době transparentně vyšetřit. Svého studenta Filipa Naisera na gymnáziu brání.
„Náš student neznal komerční řešení zařízení vyráběného společností Medicton Group. Projekt Filipa Naisera byl motivován potřebou pomoci handicapovanému rodinnému příteli. Ve svém projektu sice využívá principu ovládání počítače pomocí pohybů oční bulvy, avšak řešení je jeho vlastní a v dobrém slova smyslu amatérské,“ vysvětlila postoj školy Ivana Hynková.
Lukáš Dubský