„Je to realita všedního dne a my dole to nezměníme,“ říká Eva Jílková z Poličky. Než nastoupila do důchodu, neúnavně vkládala energii do sdružení mentálně postižených dětí Kamínek. Nesložila ruce do klína ani dnes, ale vrhla se na prodej šperků a léčivých kamenů. Nabízí pomocnou ruku maminkám na mateřské dovolené, přivydělat si mohou lidé k invalidnímu důchodu jako Alena Fialová ze Sádku.

Invalidní důchod je almužna

Svévolně opustila živnostenský úřad, protože se začaly stupňovat zdravotní potíže a také se s rodinou přestěhovala do Sádku u Poličky. „Jezdím pravidelně do lázní, mám artrózu třetího stupně,“ dívá se s nadhledem na zdravotní problémy vitální žena. Distribuuje kvalitní bižuterii, stříbrné šperky a moderní doplňky. Práce s lidmi jí vyhovuje a naplňuje a ještě si přilepší k invalidnímu důchodu. „Ze čtyř tisíc korun se dá jen těžko vyžít,“ dodala. A léčivé kameny a magnetiky navíc působí na její organismus blahodárně.

Prodej na živnostenský list je příležitost pro rodiče, kteří se starají o blízkou osobu. Od nového roku jim stát sebral příspěvek a zejména matky samoživitelky se dostaly na pokraj bídy. Žijí doslova z peněz svých dětí Proto obě ženy vycházejí matkám vstříc s aktivitami, které zmírní jejich tíživou situaci.