Prostory barevně dolaďují malby na plátnech, na dřevěných prkénkách,  ale i na papírových čtvrtkách. Autoři tvořili pomocí různých technik, ať už barvami, pastely nebo voskovkami. „Obrazy jsou krásné. Myslím si, že je to projev bohaté fantazie výtvarníků,“ hodnotila výstavu Zdeňka Vocásková, která se přišla podívat.

Výtvarníci z řad mentálně postižených lidí představili svoji tvorbu už v loňském roce na mezinárodní výstavě Barevné doteky.  „Letos jsme na ni chtěli navázat. Výstavu nazvanou Proměny jsme rozšířili především o práce seniorů,“ uvedla ředitelka svitavské charity Blanka Homolová.

Maluje bez prstů

Mezi vystavenými díly jsou také malby od jednoho  obyvatele azylového domu. Chybí mu prsty, ale maluje stejně dokonale jako mnozí ostatní. „Nemá motoriku jako jiní zdraví lidé, ale dokázal vytvořit úžasné věci,“ řekla  Blanka Homolová.  

Také Otto Maruš je jedním z autorů, kteří ve Fabrice vystavují. „Už od dětství musím pořád něco dělat. Před dvaceti lety jsem vyšíval na kanavě velký obraz  Hradčan. Teď se budu věnovat řezbářství,“ uvedl dvaaosmdesátiletý výtvarník. Na výstavě představuje několik svých obrazů.

Lidem, kteří navštěvují denní služby Světlanka, se pracovnice věnují. „Zkouší se seniory různé práce. Díky tomu jsme přišli na to, co v sobě mají,“  sdělila ředitelka charity. Kromě toho, že tvoří, také tančí, zpívají, chodí do tělocvičny.

Výstava je povzbuzením pro ostatní. Výtvarná díla je možné zhlédnout ve Fabrice až do 13. dubna.