Vybudují pro ně centrum, kde by měli najít veškerý komfort. Vzniknout by mělo i moderní zázemí pro veřejné záchody. „Projekt na přestěhování toalet jsme měli od roku 2007. Nevyhovují svými parametry dnešním potřebám," poznamenal místostarosta Litomyšle Michal Kortyš. Nyní se městu podařilo získat dotaci, a tak může být projekt v budově bývalé radnice na náměstí
a v přilehlé budově na Ropkově ulici realizován v plném rozsahu.

Na podzim by tak mělo začít vznikat místo, kde bude možné zaparkovat kola, uschovat batohy, využít sprchu a toalety. Na ploše dvorku, který je nyní nevyužitý, bude odpočinkové místo s lavičkami, zelení 
a vodním prvkem. Vše bude přístupné i handicapovaným. Vstup na toto místo bude průchodem mezi vchodem na WC a do knihovny. „Provoz záchodů nebude zrušen ani na minutu. Otevřou se nové a staré zavřou," rozptýlil obavy o uzavření jediných toalet v centru města Michal Kortyš.

Náklady na celou rekonstrukci, která začne letos na podzim a ukončena by měla být v květnu příštího roku, budou ve výši čtyř milionů korun. Dotace z ministerstva pro místní rozvoj tvoří polovinu této částky.

Spolu s vybudováním turistického centra a uzavřením nevyhovujících veřejných záchodů řeší město otázku, jak využít uvolněné prostory. Dále je ve hře přestěhování knihovny, která se nachází taktéž v budově staré radnice. „Jde nám o vybudování nových prostor, které by odpovídaly současným knihovnickým požadavkům. Uvažujeme o přesunutí do domu v Ropkově ulici, který je v těsném sousedství a je ho potřeba zrekonstruovat," vysvětlil situaci místostarosta Litomyšle Michal Kortyš. Pokud by se našly peníze na tento přesun, tak bude mít město k dispozici celou budovu staré radnice. Na její využití však plány v tuto chvíli nejsou. „Například by mohla být zpřístupněna radniční věž," zauvažoval Michal Kortyš.