Tolik lidí, kolik jich přišlo v Moravské Třebové na pondělní ustavující zasedání, běžně na zastupitelstva ve městě nechodí.

„Chceme vidět, koho zvolí. Je to sice prohrané, ale aspoň to uslyšíme,“ podotkl mladý muž těsně před začátkem zasedání. Ještě než zastupitelé přistoupili k volbě starosty a místostarostů, proběhla na jednání diskuze o volebním zákonu a povolebních vyjednáváních. Komunální volby v Moravské Třebové vyhrála Prosperující MT s podporou ČSSD a 3PK s lídrem Ladislavem Weinlichem. Strana ale nakonec skončila v opozici. Povolební vyjednávání trvala tři týdny, vítěz voleb odmítal širokou koalici. Ostatní partaje se tak nakonec dohodly bez vítěze.

Psali jsme:

Moravská Třebová
Podraz na voliče, nadávají lidé v Moravské Třebové. Vítěz skončil v opozici

Na radnici v Moravské Třebové tak bude další čtyři roky vládnout koalice zástupců ANO 2011, Změna pro Třebovou, ODS, Srdcem Třebováci a lidovců. „Respektujeme koalici, ale s návrhem personálního obsazení vedení města nesouhlasíme,“ sdělil Ladislav Weinlich se svými stranickými kolegy v prohlášení.

Obyvatelům města vadí, že vítězná strana nemá post starosty. „Pokud volební zákon dovolí, že vítěz skončí v opozici, pak je špatně, že ještě nebyl změněný. Patřím mezi nejstarší zastupitele Moravské Třebové a tvrdím, že pokud se má něco změnit, musí se změnit systém,“ podotkla Hana Horská (KSČM).

Ladislav Weinlich.
Dohodli jsme se, že se nedohodneme. V Moravské Třebové stále není jasno

V diskuzi padlo i to, že někteří politici byli domluveni na spolupráci už před volbami. „Námluvy proběhly už před volbami, kdy se domlouvaly koalice. Zasáhlo mě, že jsme na radnici neseděli všichni za vyjednávacím stolem. Někteří byli předem vyčleněni a stali jsme se prašivými. Komunální politika má být podle mě o lidech a ne stranách a sdruženích,“ zmínil v diskuzi zastupitel za KSČM Miroslav Muselík.

Vítěz voleb skončil podle vládnoucí koalice v opozici proto, že odmítal širokou koalici. „Mrzí mě, že se nepodařila ustavit široká koalice. Vítězná strana neproměnila svůj potenciál, to už je osud,“ podotkl bývalý starosta Miloš Mička (Změna pro Třebovou).

Zdroj: Iveta Nádvorníková

VEŘEJNĚ, NEBO TAJNĚ?

Část zastupitelů požadovala veřejnou volbu starosty a místostarostů a radních. To ale neprošlo. „Ne vždy byla v Moravské Třebové veřejná volba. Z pohledu zákona je tajná volba jediné správné hlasování, nikdo není ovlivněn veřejností a není pod tlakem,“ řekl Mička.

Prosperující MT s podporou ČSSD a 3PK přišla před samotnou volbou starosty s protinávrhem. Na starostu navrhli vítěze voleb a svého lídra Ladislava Weinlicha. „Bývalo zvykem, že starostou byl člověk, který získal nejvíce hlasů. My takového máme,“ vystoupil Martin Bárta (Prosperující MT s podporou ČSSD a 3PK). Návrh podpořili i další zastupitelé. Nicméně žádné překvapení se nekonalo a v tajné volbě získal nejvíce hlasů Pavel Charvát z ODS, který povede Moravskou Třebovou další čtyři roky. Na radnici ho doplní místostarostové Václav Dokoupil (KDU-ČSL) a Miloš Mička (Změna pro Třebovou).

Ilustrační foto.
Litomyšl i Polička při starém, změny přijdou v Moravské Třebové

Moravskou Třebovou každopádně čekají náročné čtyři roky. Všichni navíc doufají, že nedojde k rozkolu jako v minulém volebním období, kdy tehdejší starosta Tomáš Kolkop po dvou letech skončil. „Nevidím problém v nové koalici, stojí na půdorysu té původní, co nyní pro město pracovala. Máme podporu lidí, kteří jsou zvoleni, rozumíme si, máme podobné cíle. A co se týká opozice? Nevím, jak hluboké příkopy ještě chtějí kopat,“ uvedl nový starosta Moravské Třebové Pavel Charvát.

Před sebou má několik rozjetých projektů a také energetickou krizi. „Další čtyři roky budou velmi těžké. Ekonomická situace je děsivá. Mojí prioritou je dotáhnout do konce projekty, které jsme připravovali poslední čtyři roky. Nastartovat bytovou výstavbu, dostavět školu v centru města a pokusit se připravit ke stavbě nové kulturní centrum. To je kontroverzní téma, s opozicí jsme se na něm neshodli, ale já v tom vidím cestu města k prosperitě,“ uzavřel Charvát.

Zdroj: Iveta Nádvorníková

Vedení Moravské Třebové v období 2022 – 2026:

• Starosta města – Pavel Charvát (ODS)

• Místostarosta města uvolněný – Václav Dokoupil (KDU-ČSL)

• Místostarosta města neuvolněný – Miloš Mička (Změna pro Třebovou)

• Člen rady města – Jiří Šeda (ANO 2011) - gesce bezpečnost ve městě, pověřen řízením Městské policie

• Člen rady města – Lenka Bártová (ANO 2011)

• Člen rady města – Zbyněk Šmucer (ANO 2011)

• Člen rady města – Daniela Maixnerová (Srdcem Třebováci)