Studium na střední vojenské škole v Moravské Třebové není lehké. Do prvních ročníků před čtyřmi lety nastupovalo devadesát žáků, ale k maturitě se jich dostalo jen padesát pět. „Naučili jsme se tady nové věci a zažili to, co bychom jinde ani zažít nemohli. Vzpomínám si na první dva týdny ve škole, museli jsme opustit rodiče a začít nový život. Ty dva týdny byly jedny z nejtěžších v našem životě.  Museli jsme si zvyknout na nový režim, kamarády, učitele a vychovatele. Nebylo to snadné," říká Adam Brunn. Právě on je nejlepším studentem ročníku a jeho jméno bude vyryto na desku ve vstupní hale školy.

To, že čtyři roky byly vážně těžké, přiznává i Martin Šitner z Karlových Varů. „Učení i vojna nám daly dost zabrat. Ale jsem rád, že jsem vše zvládl. Škola mi dala opravdu dobrý základ. Budu pokračovat na univerzitě ve Vyškově a jednou bych se chtěl dostat někam k letectvu," tvrdí Martin  Šitner.

Některé absolventy čeká studium na vysoké škole, jiní nastupují přímo k vojenským útvarům.  Armáda sice nabízí mladým lidem jistotu, ale i tohoto rezortu se dotkne šetření.  Na včerejším setkání v Moravské Třebové to potvrdil náměstek ministra obrany Michaela Hrbata. „Rozpočtový výhled České republiky nedovoluje marnotratnost. Letos hospodaříme se dvaačtyřiceti miliardami korun, což je méně než v minulých letech. Úspory tím ale nekončí, musíme dál šetřit a chystáme systémové změny," uvedl Michael Hrbata.

Otázkou stále zůstává, jak dlouhou vojenská škola v Moravské Třebové zůstane. Už roky se totiž hovoří o jejím rušení. V současné době to ale vypadá, že zůstane zachována. Pro armádu totiž znamená prestiž a výchovu budoucích vojáků, i když ne všichni absolventi  obléknou uniformu.