Na radnici se setkal se starostou Michalem Kortyšem, místostarostou Radomilem Kašparem a vedoucí finančního odboru Dagmar Jůzovou. Doprovázel jej krajský předseda TOP 09 Miroslav Nádvorník.

Spoléhají na kraj

„Trasu R35 kolem Litomyšle má město vyjasněnou. Jedná se o tu vzdálenější variantu od centra a také v rámci posuzování vlivu na životní prostředí EIA byla vyhodnocena pozitivně,“ uvedl Jiří Skalický. „Vedení města očekává, že Pardubický kraj bude dle svého slibu respektovat doporučení EIA a že tuto variantu zapracuje do územního plánu kraje,“ dodal Miroslav Nádvorník.

O situaci, ve které se nyní nachází návrh novely o rozpočtovém určení daní, informoval Jiří Skalický. „Novela, kterou iniciovala TOP 09 a Starostové a která bude spravedlivější při přerozdělování daní k většině měst a ke všem obcím, prochází po svém schválení v prvním čtení dalšími jednáními v příslušných sněmovních výborech. Ve druhém čtení by o ní měli jednat poslanci pravděpodobně už na přelomu dubna a května,“ sdělil poslanec.

Jiří Skalický předpokládá, že v případě shody ve výborech by mohla být co nejdříve schválena a platit by mohla již od roku 2013. „Vím, jak na ni starostové všech obcí a měst v Pardubickém kraji čekají. Pokud bude novela schválena tak, jak prošla prvním čtením, pocítí tuto změnu velmi výrazně všechny obce a města v Pardubickém kraji. Například obcím od pěti do deseti tisíc obyvatel se zvýší příjem o 2,2 tisíce korun na jednoho obyvatele, tedy na 8,8 tisíce na obyvatele. Městu Litomyšl by se městská pokladna posílila o osmnáct a půl milionu korun,“ vysvětlil poslanec Jiří Skalický.

Jednou z položek, která tvoří sdílené daně, a která je pro města a obce významným příjmem, je třicetiprocentní výnos ze záloh na daň z příjmů fyzických osob, které mají na území města bydliště.

Milionový propad

Dagmar Jůzová připomněla skutečnost, která poznamenala město Litomyšl v posledních letech. Významní podnikatelé, kteří byli dosud fyzickými osobami, se transformovali na společnosti, a to buď na a. s., nebo na s. r. o. „Důsledkem toho je od roku 2007 každoroční propad téměř o šest milionů korun v příjmové části rozpočtu obce,“ uvedla Dagmar Jůzová.

V případě, že by byl dosavadní způsob výpočtu daní zachován a došlo pouze k částečným úpravám, například zvýšením procenta daňových příjmů podle počtu zaměstnanců, mohla by se posílit příjmová stránka díky navrhovanému zvýšení ze současného jeden a půl procentního podílu z celostátního výnosu daně z příjmů fyzických osob. „V roce 2011 byl počet těchto zaměstnanců na území Litomyšle 6586 a příjem do pokladny činil 2,8 milionu korun. V případě uvažovaného navýšení na dvojnásobek, tedy na tři procenta, bychom získali dalších 2,8 milionu korun. Jsou to významné peníze, které by nám pomohly například pokrýt příspěvek na galerii a knihovnu,“ sdělila Dagmar Jůzová.

Město se snaží o rozvoj podnikání na svém území, například výstavbou inženýrských sítí jak v průmyslové zóně, tak pro bytovou výstavbu.

ZDENKA HANYŠOVÁ CELÁ