Představuje se Květa Končická, Václav Neubauer a Jaroslav Martinů.

Poslankyně Květa Končická z Javorníku pracuje v hospodářském a zahraničním výboru. Je členkou poslaneckého klubu KSČM. Jejím asistentem je Václav Snopek. Kancelář Květy Končické sídlí v Pardubicích.

Můžete zhodnotit první dny v poslanecké sněmovně?
Zhruba před měsícem jsem ukončila vysokou školu. Z té jsem přešla rovnou do sněmovny. Je to vlastně takové moje první zaměstnání. Snažím se proto rychle rozkoukat a zapracovat. Všechno je pro mě nové.

Jak se vám spolupracuje s kolegy poslanci, kteří ve sněmovně pracovali již dříve?
Spolupracuje se mi s nimi určitě velice dobře. Radí mi s věcmi, které nevím. Sněmovna je tak trochu labyrint. V prvních dnech mi ukazovali i takové praktické věci, abych se ve sněmovně zorientovala. Třeba, kde najdu poslanecký klub.

Je poslanecká lavice pohodlná?
Nic moc, ale jsem zvyklá. Ze školní lavice jsem usedla na tu poslaneckou. Už jsem ale přemýšlela o tom, že si koupím takový ten měkký podsedák.

Vaše priority. Co chcete jako poslankyně změnit?
Jsem v hospodářském výboru. Vystudovala jsem dopravu, tak bych určitě ráda prosazovala věci v tomto oboru. V Pardubickém kraji například obchvat Chrudimi nebo Vysokého Mýta. V rámci poslaneckých dnů bych také chtěla poskytovat poradenské dny. Chci být lidem hlavně prospěšná.

Co je pro vás zatím při práci poslankyně nejtěžší?
Nejtěžší je zjistit, jaké jsou všechny povinnosti. Není to, jako když nastoupíte do zaměstnání. Tam vám řeknou, co a jak. Tady je to jiné. Postupně zjišťuji, co všechno se ode mne očekává. Chci se proto rychle zapracovat.

Poslanec Jaroslav Martinů z Poličky pracuje v zemědělském výboru. Je členem poslaneckého klubu ODS. Má tři asistenty, Květu Benešovou, Vlastimila Kýnu a Oldřicha Vaculíka. Kancelář poslance má poličskou adresu.

Můžete zhodnotit první dny v poslanecké sněmovně?
Je to pro mě nová pozice i prostředí. Zdá se mi, že v porovnání s prací na městě jde v parlamentu všechno pomalu. Na radnici se děje vše mnohem rychleji.

Jak se vám spolupracuje s kolegy poslanci, kteří ve sněmovně pracovali již dříve?
Myslím si, že spolupráce je dobrá. Jako v každém jiném kolektivu je vám někdo sympatičtější více, někdo méně. Ale nemůžu si stěžovat. Bál jsem se větších intrik.

Je poslanecká lavice pohodlná?
Obával jsem se toho, jaká bude. Panují kolem lavic totiž docela strašlivé věci. Ale čtyři roky jsem usedal do lavice zastupitelů Pardubického kraje. V porovnání s ní je ta parlamentní o trochu lepší. Je o něco prostornější a pohodlnější, což mě těší. Přece jenom tam budu nyní trávit hodně času.

Vaše priority. Co chcete jako poslanec změnit?
Byl bych rád, kdybychom během úměrné doby dosáhli toho, abychom žili v souladu s tím, co vyprodukujeme. Nežili tak na úkor příštích generací. Ekonomika je dnes výkonnější než za časů našich předků, přesto to stále nestačí. Týká se to také nastavení zákonů.

Co je pro vás zatím při práci poslance nejtěžší?
Je to poměrně krátká doba na hodnocení. Ale odpověď souvisí i s první otázkou. Je těžké si zvyknout na obstrukce a taktéž na pomalé tempo sněmovny. O všem se dlouho vyjednává a diskutuje. To ale asi ke sněmovně patří.

Poslanec Václav Neubauer z Městečka Trnávky pracuje ve výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Je členem poslaneckého klubu ČSSD. Má dvě asistentky, Jarmilu Mastíkovou a Petru Rypovou. Svou kancelář bude mít Václav Neubauer ve Svitavách.

Můžete zhodnotit první dny v poslanecké sněmovně?
Pro mne to není až tak nové, protože jsem do parlamentu už dojížděl. Práce poslance je ale pro mě zcela nová. Myslím, že jsem se rychle zorientoval. Makačka teprve přijde.

Jak se vám spolupracuje s kolegy poslanci, kteří ve sněmovně pracovali již dříve?
Nemám s nimi problém. S některými se už znám z dřívější doby a mám tu i přátele. Na základních otázkách se shodneme. Navíc mezi novými poslanci jsou i dva kolegové ze svitavského okresu.

Je poslanecká lavice pohodlná?
Není. Je ještě více stísněná než ta na Pardubickém kraji. Jsem zvyklý rychle odpracovat a odejít. Ale tahle lavice na tu dobu, co v ní strávíme, pohodlná není. Asi proto jsou časté přestávky.

Vaše priority. Co chcete jako poslanec změnit?
Zůstanu věrný tomu, co jsem dělal. Moje oblasti jsou veřejná správa, regionální rozvoj a rozvoj venkova. Snad se dostanu i do podvýboru zemědělství. Chci pokračovat v práci po Radko Martínkovi a dále spolupracovat s obcemi, zvláště s těmi menšími, a pomoci jim. Důležitá je i oblast zemědělství, kde je to ode zdi ke zdi. A to souvisí i se zaměstnaností na venkově.

Co je pro vás zatím při práci poslance nejtěžší?
To nedokážu říci. Možná chytit ten správný rytmus a rozjet se do práce zákonodárce. Návrhy zákonů, připomínky a další věci, to bude asi složité. Co je poprvé, je vždy těžké, ale chci to dělat.

(ik,kk,syh)