Jasany na Černé hoře a v Nedošínském háji jsou napadené houbou poškozující dřeviny. Podle odborníků je prognóza tohoto onemocnění velmi nepříznivá a pravděpodobně bude docházet k dalšímu prosychání a odumírání jasanů v těchto lokalitách.

„Uschlé stromy nemůžeme nechat stát," vysvětlil místostarosta Vojtěch Stříteský. Devadesát vzrostlých jasanů tvořících alej podél cesty za bývalou hospodou na Černé hoře už padlo a lesníci budou muset kácet ještě dál.

Kácení pokračuje

„Od dvacátého srpna kácení rozšíříme na dalších sto sedmdesát stromů na Černé hoře," upozornil vedoucí odboru městských lesů Petr Novák. Holé plochy osadí město novými stromy. „Les se trochu omladí," tvrdí Petr Novák. Nepříznivou zprávou je, že na Černé hoře usychají v současné době i mladé jasanové porosty. „Ty budeme muset v příštím roce vyměnit," přiblížil postup vedoucí odboru městských lesů.

Počkají až odletí

V Nedošínském háji je situace složitější. V minulých dnech se lesáci dohodli s odborníky z odboru životního prostředí krajského úřadu a ochránci přírody na postupu prací v této lokalitě. „Poškozené stromy začneme odvětvovat až po ukončení hnízdění ptactva, to znamená až ve druhé polovině srpna. Ostatní nebezpečné skácíme v době vegetačního klidu," sdělil Petr Novák. Návštěvníci lesů jak na Černé hoře, tak v Nedošínském háji by si měli při svých procházkách dávat pozor. Nejlépe do nich v době ošetřování a kácení stromů vůbec nevstupovat.