Klíče a dokumenty za kraj převzali od Anny Rezkové a Kamily Horynové, dcer posledního majitele budovy Ladislava Horáčka, hejtman Martin Netolický a první náměstek Roman Línek, který zodpovídá za majetek kraje, investice a kulturu. Muzeum Josefa Váchala bude spravovat a provozovat Regionální muzeum v Litomyšli.

„Portmoneum se stává majetkem Pardubického kraje a pro nás je to opravdu zlomový okamžik. Je to ojedinělá památka evropského významu a teprve díky Ladislavu Horáčkovi se stala také ohromnou turistickou atrakcí. Bylo jasné, že podobně osvícený soukromý majitel a filantrop se bude hledat jen těžko, proto jsem navrhl zastupitelstvu odkoupení Portmonea," objasňuje důvody, které vedly k převzetí památky krajem, hejtman Martin Netolický.

Záměr byl schválen krajským zastupitelstvem v září letošního roku. Vyslovení souhlasu však předcházela zjitřená diskuze ohledně kupní ceny, která se nakonec vyšplhala na patnáct miliónů korun.

Hejtman Martin Netolický při příležitosti převzetí Portmonea odhalil okolnosti, které stály na počátku záměru. „S paní majitelkou jsme se setkali náhodně v kadeřnictví v České Třebové a začali jsme si nezávazně povídat. Bavili jsme se o tom, že jednou z variant, vedle prodeje prostřednictvím realitní kanceláře, by mohlo být převzetí Pardubickým krajem," sdělil s nadsázkou Martin Netolický.

Celkové náklady, které kraj na odkoupení Portmonea vynaložil, je třeba, podle hejtmana Netolického, rozdělit do dvou částek. Na částku stavební a uměleckohistorickou. „Protože kolem toho byly velké diskuze, nechali jsme si zpracovat několik posudků. Ten od Národního muzea v Praze dokonce částku uměleckou vyčíslil ještě výše, takže pro nás je to kompromis," přiblížil hejtman Martin Netolický proces, kterým záměr na odkup Portmonea za necelý půlrok prošel.

Původní vlastník Josef Portman byl vášnivým sběratelem bibliofilií a amatérským tiskařem. Jeho snem bylo shromáždit kompletní dílo malíře a spisovatele Josefa Váchala a otevřít v domě jeho muzeum. Výmalba místností měla být přípravnou fází. Oba muži se však nepohodli a Váchal přestal s Portmanem komunikovat. Muzeum otevřel v roce 1993 až Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka. Regionální muzeum zamýšlí provést drobné stavební úpravy, podstata muzea však zůstane nezměněná. Návštěvníkům se otevře v dubnu příštího roku.