A vítězem je… Květiny po celé vesnici, aleje, udržované zelené plochy. Za to všechno Poříčí získalo zlatou medaili na prestižní evropské soutěži Entente Florale Europe 2018, ve které se hodnotí zeleňv obci, péče o ni a celkově životní prostředí.

Osmičlenná delegace odletěla na slavnostní vyhlášení do Irska v pátek. V sobotu večer pak zástupci Poříčí u Litomyšle převzali v irském Tullamore nejcennější medaili.

Zlatou medaili na slavnostním galavečeru převzal starosta František Bartoš. „Neuvěřitelné. Emoce jsou velké,“ psali z Irska hned po vyhlášení členové poříčské delegace.

A neskrývali nadšení. „Jsme spokojení a maximálně nadšení. Byl to obrovský zážitek, který se zapíše do historie obce a těžko ho něco překoná. Děkujeme všem lidem v Poříčí, je to jejich zásluha,“ řekl starosta František Bartoš.

Komise navštívila Poříčí v polovině července a na její prohlídku měla čtyři hodiny. Už tehdy bylo jejich hodnocení kladné. „Poříčí se nám velmi líbilo, protože se stalo již vítězem celostátní soutěže a je reprezentantem České republiky. Naše očekávání byla velmi vysoká. Viděli jsme krajinu, památky, zelené plochy v obci, které bychom tady ani nečekali. Setkali jsme se s řadou angažovaných lidí, kteří zodpověděli naše dotazy o krajině a udržitelnosti,“ uvedl v létě Rudi Geerardyn, belgický předseda hodnoticí komise. Komisařům se líbily také plány na vybudování arboreta na těžko udržovatelném svahu mezi Poříčím a Zrnětínem.

Poříčí mělo silné konkurenty. Soutěže se účastnilo čtrnáct vesnic z Evropy, mimo jiné z Rakouska, Maďarska, Itálie, Slovinska nebo Holandska.

V minulosti z Pardubického kraje zlatou medaili vyhrála obec Písečná na Orlickoústecku, a to v roce 2005. V roce 2002 získalo stříbrnou medaili Telecí u Poličky.

Program Entente Florale probíhá na území Evropy od roku 1975. Zvláštní důraz je kladen na zeleň sídel a na péči o krajinu. Vyústěním programu je evropská soutěž Entente Florale. Zaměřuje se na péči o zeleň a životní prostředí měst a obcí. Vznikla z iniciativy francouzských zahradnických firem a postupně přerostla v soutěž zaměřenou na citlivou kultivaci urbanizované krajiny. Zejména v zemích západní Evropy je díky své tradici velmi sledovaná a uznávaná.