Při minulých sčítáních se problematika bezdomovců nijak neřešila a žádná ucelená statistická data o této skupině obyvatel v ČR zatím neexistují. Novinářům to ve středu v Hradci Králové řekl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. Sčítání lidu bude v březnu 2011.
Data do sčítacích formulářů by od bezdomovců měli získávat lidé, kteří s touto skupinou pracují, tedy speciálně vyškolení pracovníci azylových domů, charit či terénní pracovníci.

„Zastřešovat to bude Asociace azylových domů. Dohoda o spolupráci s ní je před podpisem,“ řekl Drápal. Do běžných domácností budou formuláře nosit poštovní doručovatelé. Česká pošta už zahájila nábor sčítacích komisařů. Pošta nabízí dobré platové ohodnocení s tím, že je to vhodný přivýdělek hlavně pro důchodce či ženy na mateřské dovolené.

Prvního října spustí Český statistický úřad speciální zábavný projekt Minisčítání, určený pro děti ze čtvrtých až devátých tříd všech základních škol a pro nižší ročníky víceletých gymnázií. „V Minisčítání nebudou děti vyplňovat bydliště ani rodinný stav, půjde o témata, která jsou jim blízká. Budou sbírat a vyhodnocovat informace o tom, jaký by byl podle nich ideální školní výlet, kolik času tráví na internetu nebo jak jim chutná ve školní jídelně,“ uvedla Eva Kortanová z ČSÚ.

Poslední souhrnné sčítání lidu, domů a bytů proběhlo v roce 2001, předtím v roce 1991. Zhruba každých deset let je prováděli statistici i za minulého režimu.

(kim, ski)