Lékař mi před operací řekne, že musím před zákrokem absolvovat kupříkladu 12 speciálních vyšetření. Budu muset za každé z nich platit? A co když vyšetření odmítnu s poukazem, že za ně prostě nedám 12 x 30 korun? Má lékař právo mi některá z nich odpustit, nebo mě prostě nepřijmou v nemocnici?

Tato otázka je podivná. To bych opravdu musel vědět, o jaká vyšetření jde. Vsadil bych se, že velká část jsou vyšetření diagnostická či laboratorní, která nejsou poplatky zatížena. Z otázky také není zjevné, zda jsou to vyšetření před nebo po příjmu do nemocnice. Opravdu je k tomu třeba vědět víc, nejprve rozebrat medicínskou podstatu věci a pak se bavit o poplatcích. Nezlobte, ale takto položená otázka mi připadá nesmyslná.

Mám nejasnosti kolem počtu plateb, pokud musím kvůli jedné nemoci obejít více lékařů. Například praktický lékař mě pošle ke specialistovi, to zaplatím 30 korun oběma? A co když specialista mě potom pošle za dalšími dvěma odborníky, kolik budu nakonec platit?

Platíte za každé klinické vyšetření, ať už je provede praktik nebo specialista. Pokud pacient putuje od jednoho lékaře k druhému, jsou právě poplatky příležitostí, aby se zamyslel, zda je to vůbec nutné.

Ležím v nemocnici, kde mě posílají na různá vyšetření. Platím pouze za hospitalizaci, nebo i za tato vyšetření?

Při hospitalizaci se platí pouze poplatek za den pobytu v nemocnici. Léky i vyšetření jsou „zdarma“.

Bude mi vrácen poplatek za pohotovost, pokud mě z ní pošlou hned do nemocnice na hospitalizaci? A co když je pohotovost součástí nemocnice, budu také platit dvakrát?

Ano, v případě hospitalizace se poplatek za pohotovost neplatí, pokud je pohotovost i hospitalizace ve stejném zdravotnickém zařízení.

Kde je možné si vyžádat můj osobní celkový účet, když jsem v průběhu roku byl ošetřován ve více zdravotnických zařízeních?

U vaší zdravotní pojišťovny.