Poprvé od jeho založení v roce 2008 se dočká vlastních prostor, díky nimž začne s rozvojem své činnosti možná i ve dvojnásobné míře. Město mu na příštích deset let propůjčí zázemí starého domu v Riegrově ulici vedoucí do náměstí. „Je to nejvýznamnější krok v naší existenci," uvádí předsedkyně Pontopolisu Petra Jílková.

Pomohou lidem

Šéfka sdružení už nyní plánuje, že v budově nabídnou výuku češtiny, budou se společně setkávat s komunitou místních cizinců a nabídnou jim pomoc. K tomu zajistí i kulturní akce.

Pontopolis chce v areálu pořádat besedy, semináře či workshopy. „Podpoříme také azylanty. Rádi bychom tu zavedli v některých dnech afrokadeřnictví ženy z Ugandy, nebo nabídneme služby maséra z Mongolska. Přiváželi bychom takové lidi, abychom ukázali, co umějí," dodává za organizaci Petra Jílková.

Cizinci tu dostanou náležitý prostor nejen pro pomoc, ale také pro realizaci vlastních plánů. „Sama budu pracovat pro Pontopolis a podporovat ho, jak jen budu moci. Učím anglicky, chci pomoct zdejším lidem a je naprosto skvělé, že Pontopolis bude mít svou budovu," těší se na pobyt v prvním zázemí pro ušlechtilé účely Australanka Emily Heimerle. Lidé tu podle ní dosud nemají tolik zkušeností s komunikací s lidmi z jiných zemí. Jenže teď se tu budou setkávat a mluvit spolu. „Pomůže to všem. Také cizinci budou komunikovat a lépe se integrují," věří Emily Heimerle.

To jsou budoucí plány, které Pontopolis začne uskutečňovat až od října. Teď lidé v budově pracují na renovaci prostor, aby vyhovovaly standardům a potřebám sdružení. Raritou je právě to, že opravy realizují samy ženy z Pontopolisu. K tomu jim pomáhají i známí, kamarádi a lidé blízcí sdružení, mezi nimiž jsou řemeslníci.

„Pontopolis je hodně aktivní a snahu jeho členek velice obdivuji. Nechce se mi ani věřit, že ženy při opravách budovy udělaly tolik špinavé práce. Je neuvěřitelné, jak se toho zhostily," oceňuje starosta Poličky Jaroslav Martinů snahu sdružení. Sám bojoval za to, aby ženy konečně měly zázemí pro aktivity místních i cizinců a věří, že obohatí multikulturní život v Poličce. „Pontopolis je svými aktivitami jako obrovská květina na louce," poznamenává Jaroslav Martinů.

Pontopolis hledal prostory už dva roky. Proč se nemohl usídlit ve městě oficiálně už dříve? „Mezi zastupiteli nejdřív nepanovala důvěra, zda naplní své sny. Ale zvládli to na dvě stě procent. Jsem rád, že čas ukázal, proč Pontopolis podporujeme," vysvětluje starosta. Město uvolnilo na opravy domu tři sta třicet tisíc korun ze svého rozpočtu.