Sníh dělá vrásky na čele nejen řidičům, ale také radním. Díky novele silničního zákona totiž musí zajistit úklid sněhu ze všech cest a chodníků. Jenže pracovníci městských služeb se všude nedostanou a není ani v jejich silách všechny uličky uklidit. Starosta Michal Kortyš proto vyzval občany, aby i oni pomohli s úklidem sněhu.

Vzít do ruky lopatu, odhrnovák nebo koště, to nikomu neublíží. Dříve to tak dělali všichni, aby měli před domem upravenou cestu. „Nebudu čekat, až k nám přijedou s prohrnovákem. Ráno chci jít do práce jako člověk, a ne se brodit závějemi. Myslím, že trocha pohybu nikomu neuškodí,“ říká Jiří Novotný. Už vloni lidé v Litomyšli výzvu radních vyslyšeli a sníh uklízeli. „Lidé to vzali zdravým selským rozumem a pomohli nám. Jde především o ulice mezi domy, kam se technika nedostane,“ uvedl místostarosta Vojtěch Stříteský.

Přednostně pracovníci městských služeb ošetří pojízdné části místních komunikací a samostatné chodníky. „Nově tedy platí, že lidé k chůzi nejdříve využijí uklizené krajnice. V centru města pomohou lidé z veřejně prospěšných prací. Jsme připraveni po Litomyšli rozmístit více nádob na posypový materiál. Ploch je tolik, že nemůžeme nabídnout jinou formu spolupráce nebo finanční kompenzaci,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

I v jiných městech svitavského okresu se lidé do úklidu sněhu zapojili. Od rána prohrnují chodníky i uličky.