Čerstvé zkušenosti má Jakub Pechan, teprve dvanáctiletý student primy svitavského gymnázia.

Na autobusovém nádraží ve Svitavách ve středu omdlela starší žena. V té chvíli čekal na autobus také Jakub Pechan. „Paní se asi zatemnilo před očima a spadla na chodník. Uhodila se do hlavy. Měla na čele ránu, ze které jí tekla krev,“ popisoval událost teprve dvanáctiletý hoch. Ani na chvíli nezaváhal a začal jednat. Poblíž čekala na autobus také učitelka z gymnázia Jitka Tesařová. „Paní chtěla vstát, ale nedovolili jsme jí to. Paní učitelka Tesařová u paní zůstala a já jsem mezi tím zavolal záchranku. Záchranáři chtěli vědět jméno, kolik jí je let. Všechno jsem zjistil. Paní bylo asi osmdesát. Taky jsem se ptal, jestli ji ještě něco nebolí,“ pokračoval Jakub.

Po chvíli přijeli záchranáři. Seniorku naložili do sanitky s tím, že ránu budou muset zašít a odjeli. Jakub pak dál čekal na svůj autobus, aby mohl odjet domů. To, že seniorce možná zachránil život, si nepřipouští. „Přijde mi normální někomu pomoci. Myslím si, že by se tak měl zachovat každý,“ uvedl mladý zachránce. Kolemjdoucí nakukovali, procházeli. „Kdybychom nepomohli my, určitě by paní pomohl někdo jiný,“ poznamenal primán Jakub.

Jak poskytovat první pomoc se nenaučil ve škole, ani v žádném kroužku. Také v rodině Pechanových nikdo nepracuje ve zdravotnictví. Přesto se Jakub zachoval naprosto suverénně. „Četl jsem si o tom na internetu, tak jsem tak nějak věděl, co mám dělat,“ řekl Jakub.

Podle ředitele gymnázia Milana Báči se jedná o jedinečný krok. „Nemyslím si, že by každé dítě v tomto věku zareagovalo úplně stejně. Líbí se mi Jakubův přístup. Záchranu života a pomoc druhému bere jako samozřejmost. Necítí, že by dělal něco navíc,“ hodnotil ředitel. Jakub Pechan je velice skromný.

„Jakub popisuje událost, jako kdyby první pomoc poskytoval společně s učitelkou. Podle toho, co mi říkala, tak mu v podstatě „jen“ asistovala,“ poznamenal Milan Báča.

Mladý gymnazista si zaslouží uznání. Ve škole mají anketu, kdy hledají osobnost měsíce. Jestli bude tou další Jakub Pechan, kdo ví. Možná se stane i osobností roku.