Podle prvních informací České televize právě sparťanský kotel vyvolal bouři na stadionu. Stanislav Bartoš z Poličky a jeho kamarádi to viděli jinak. „Začali si slovanisté. Šli přes tribunu směrem k nám. Když to viděli sparťané, zaškubali za spoje držící plot a ten šel rychle pryč. Hnali se proti sobě a už se to mlelo," popisuje čtvrteční řádění Stanislav Bartoš, jehož fanklub a členové jsou umírnění a „bojů" se nijak neúčastnili.

Naopak si ještě dávali pozor, aby sami nepřišli k újmě na zdraví. Jiní fanoušci „rudých" pak vyběhli na trávník. Prý nikoliv proto, aby vyvolali agresi. „Utíkali před těmi rozběsněnými," vysvětluje. Jak k „masakru" v hledišti došlo? Na jedné straně byl kotel Sparty, na druhé Slovanu.

Stadion byl kolem dokola průchozí podobně jako je v Hradci Králové, nebo na ostravských Bazalech, kde se v minulosti také odehrál incident. Policie číhala za tribunou. „A čekali, až se něco stane. Nechápu, proč kotle nehlídali," dodává.

Poličští fandové Sparty stáli stranou dění ve svém sektoru. „Nikdo z nás se do bitek nezapojil. Ani bychom do ničeho takového nešli. Rychle jsme stáhli naši fanklubáckou vlajku a zdrhali jsme. Nikdo z nás není takový hrdina," upozorňuje Stanislav Bartoš s tím, že poličský fanklub fandí slušně.

Co je to platné, když teď lidé budou všechny sparťany vnímat jako zvířata. „Byli tam třeba tři sparťané, kteří měli kukly a to by se v dnešní době už také stávat nemělo. Není čas se někoho zastávat. Musí se jednat, než se stane něco horšího," apeluje Stanislav Bartoš. Chyba byla v nezkrotných jedincích obou táborů, u pořadatelské služby, slovenští organizátoři možná podcenili i bezpečnost na stadionu, i když byl zápas rizikový. Policie svůj podíl nenese už proto, že během zápasů nemá být na stadionu.

„Jenže kdyby policisté na Pasienkách byli, možná to dopadlo jinak. Těžkooděnců tu bylo dost. Na každé straně sektoru jich mohlo stát dvacet a nic by se nestalo," hořekuje Stanislav Bartoš. Podle něj navíc bratislavská menší fotbalová aréna ještě z dob totality absolutně nesplňuje kritéria pro odehrání mezinárodních soubojů. „Fanoušci musejí mít svůj vchod, svůj sektor a stadion nesmí být průchozí. To, co jsme viděli, to bylo to nejhorší, co jsme mohli zažít," tvrdí Stanislav Bartoš.

Není to ani první, ani poslední sparťanský výlev. Jenže tentokrát se agresivní chlapíci držet měli. Souboje v Evropské lize si totiž hlídá disciplinární a také sportovně-technická komise UEFA. Pokud budou orgány chtít, napaří klubu nejen obrovskou pokutu, ale fanklub i Stanislav Bartoš s ostatními Poličáky se mohou rozloučit s výjezdy do fotbalově zaslíbených zemí. Potyčky na mezinárodní scéně se totiž tvrdě trestají. „Těžko říct, jestli to bylo tak vážné, jak říkali v televizi, ale řekl bych, že v Ostravě na Baníku to bylo ještě stokrát horší a to jsem to tehdy sledoval jen v televizi," vzpomíná fanoušek. Buď jak buď, na hranice je přesto kvůli bezpečnosti ostatních doprovázel policejní konvoj.

Čtvrteční bitva na Slovanu bude mít dalekosáhlé důsledky. UEFA si sparťany pohlídá, slovanistům možná zavře stadion a český fotbal se bude muset zamyslet, zda chce vpouštět do Evropy hromotluky s agresivními sklony. Stejně tak to platí pro naše slovenské sousedy. „Pomůže jedině legislativa. Nic jiného. Když mohou tvrdě trestat neposlušné fanoušky v Anglii, tak proč by to nešlo v našich podmínkách, kde chodí na fotbal desetkrát méně lidí. Je to o jednotlivcích," uvědomuje si Stanislav Bartoš. Sám tuší, že možná vznikne databáze fanoušků, nebo se zavedou jiná bezpečnostní opatření. Ukáže se za čtrnáct dní, kdy Sparta v odvetě vyzve Slovan doma. A Poličští budou u toho.