"Zůstat déle bez proudu pro nás znamená veliké zdržení," uvedl Milan Faber z firmy Agricol známá výrobou majonéz a upřesnil: "Bez elektřiny nefungují stroje, které jsou elektronicky řízeny ani chlazení a výroba páry potřebná pro naši výrobu."


V masokombinátu ZŘUD Polička sledují počasí, aby předešli výkyvům v dodávkách. "Jsme na elektřině závislí. Díky meteorologům jsme byli připraveni na počasí, při kterém jsme předpokládali, že by mohly být dodávky energie přerušeny. Předzásobili jsme odběratele, ale přesto nám to drobné problémy způsobilo," informoval Deník ředitel Aleš Hanč.


Rohlíky byly v obchodech včas. "Vše jsme zvládli v pohodě, jelikož máme vlastní centrálu, kterou jsme si pořídili před 14 lety. Být závislí na dodávkách z veřejné sítě, byli bychom už dávno zkrachovali," potvrdila Věra Krejčí z Borovské pekárny. Dieselová centrála má obrovskou spotřebu nafty a běžela celou noc i ráno, proto náklady na výrobu pekařských výrobků budou dnes mnohem vyšší než v dny jiné.


Největší komplikace pocítili vodohospodáři. V Poličce se postupně vyprazdňovala vodárna. Ještě po poledni panovaly obavy, že přestane téci pitná voda. Otakar Pospíšil, vedoucí poličského provozu společnosti VHOS sdělil: "Elektrický proud do našich vodáren ještě nejde, tudíž předpokládáme, že se situace bude zhoršovat. Zatím jsou zřejmě bez proudu ještě Čistá, Nová Ves a Sebranice. Nechci šířit paniku, doufáme, že se v nejbližších hodinách podaří obnovit dodávky elektřiny, zásoby pitné vody ve vodárnách odhadujeme do 15 hodin." Zatím teče!