Pardubický kraj opouští klasické dětské domovy ústavního typu a děti stěhuje do bytů, které připomínají klasické domácnosti. V létě se z dětského domova v Poličce odstěhují poslední děti a pak začne přestavba objektu z roku 1936. „Objekt dětského domova jsme získali od kraje za solidní cenu a rozhodli jsme se, že ho využijeme pro výstavbu bytů. Ty nám v Poličce chybí. Zorganizovali jsme proto architektonickou soutěž a byli jsme překvapení obrovským zájmem architektů z České republiky i ze Slovenska,“ řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů. V lokalitě vznikne 32 bytů.

K původnímu dětskému domovu přibydou další dvě budovy. To vše podle návrhu architektonické kanceláře Apropos Architects. „Jsem rád, že vítězný návrh zužitkoval i původní budovu domova. Dali jsme architektům prostor, aby objekt zbourali nebo zadaptovali. Část jich byla pro využití, část pro demolici. Nicméně vyhrál projekt, který počítá s tím, že objekt zachová a já myslím, že je to správně, i když oprava stávající budovy vyjde skoro stejně draho jako stavba nové,“ podotkl Martinů.

O přestavbě dětského domova v Poličce jsme psali již zde, včetně obsáhlé fotogalerie:

Vítězný návrh na přestavbu dětského domova v Poličce na byty.Vítězný návrh na přestavbu dětského domova v Poličce na byty.Zdroj: Apropos ArchitectsVítězná firma má na svém kontě celou řadu projektů. Navrhovala byty pro Rokytnici, Ostravu, Prahu. Mezi jejich zajímavé návrhy patří i Gallery house v Haagu, Pavilon goril v pražské zoo nebo Kežmarská chata ve Vysokých Tatrách. „Tématu typologie dostupného bydlení se věnuji delší dobu ve svém doktorandském výzkumu, který se zabývá městským i družstevním bydlením. Do projektu jsme se snažili promítnout i zkušenosti z mého výzkumu, který navazuje na velkou tradici družstevních a obecních bytů. Chtěli jsme následovat kvalitu dispozic a úspornost, jak se to dělalo za první republiky,“ přiblížila projekt Magdalena Havlová z vítězné firmy.

Původní dětský domov čeká rekonstrukce, bude světle omítnutý a podobně jako místní prvorepublikové městské činžovní domy má plechovou střechu. Nové objekty sjednotí fasáda z červených cihel, stejné formáty oken a typové balkony z pozinkované oceli.

Tak velký počet projektů v architektonické soutěži není podle odborníků obvyklý. „Organizovat architektonické soutěže ještě není v České republice samozřejmé. Bylo to odvážné rozhodnutí, ale vše bylo zodpovědně připravené. Strávili jsme v Poličce dva dny intenzivní práce,“ vysvětlil předseda poroty David Mateásko, architekt města Kolín a předseda Stavovského soudu České komory autorizovaných architektů.

Podle něho bylo všech 36 prací profesionálních a nebylo jednoduché vybrat vítěze. „Takový počet návrhů není vůbec běžný, je to důkaz, že téma bylo pro týmy zajímavé. Není běžné, že se sejde tolik kvalitních návrhů,“ uzavřel Mateásko.

Nové byty mají být hotové do roku 2025.