Dneska zmáčknu vypínač a můžu svítit třeba celý den. Dříve museli plamínek udržovat, muselo to pro ně být složité a nákladné," poznamenal čtrnáctiletý Matěj Brokl. V poličskému muzeu si prohlížel svíčky, lampy i lucerny v nové expozici věnované světlu svící.
Od soboty je v Centru Bohuslava Martinů zpřístupněná nová výstava, která návštěvníky vrací do doby, kdy ještě v Poličce nebyl zavedený elektrický proud.

Od svíčky k lampě

„Letos je to sto let, kdy byl v Poličce do domácností zavedený elektrický proud. Na výstavě si návštěvníci mohou uvědomit, jakým pokrokem společnost prochází a jaké to bylo, než si lidé mohli žárovky rozsvítit," uvedla kurátorka výstavy Stanislava Cafourková. Nás světlo provází zcela samozřejmě, ale v minulosti bylo obtížné vytvořit dostatečné světlo pro práci či pro učení. To, kteří se přišlo na výstavu podívat, se také dozvěděli, že petrolejové lampy se začaly používat po roce 1850. Tedy zhruba o půl století dříve, než se začalo rozmáhat elektrické osvětlení.
Muzejníci připravili také dva vánoční interiéry, kde je patrný rozdíl mezi městským pokojem a obydlím prostých vesnických lidí. Zatímco stůl měšťanů osvětloval svícen či petrolejová lampa, na selském vytvořily světlo skořápky z ořechů. „Stromeček navodil vánoční atmosféru koncem 19. století pouze v bohatých rodinám, případně ve školách či hospodách. Lidé ho stavěli k oknu, aby se mohli jeho krásou kochat i ti, kteří šli kolem," popisovala kurátorka.

Netradiční vánoční výstava, kde nepřevažují betlémy či vánoční výzdoba, zaujala dříve narozené i mladší návštěvníky. „Líbí se mi, že je výstava udělaná jinak, než jak to bývá zvykem," řekla Marie Gloserová. Souhlasila i patnáctiletá Alena Müllerová.
Většina exponátů pochází ze sbírek městského muzea v Poličce. Některé zajímavé kousky zapůjčilo regionální muzeum v Litomyšli. „Je to například torzo pouliční plynové lampy nebo olejová lampa se skleněnými koulemi, která v 19. století sloužila jako zvětšovák při ručních pracích. Nejvzácnější jsou patrně petrolejové lampy, které pocházejí pravděpodobně z místních skláren," sdělila Stanislava Cafourková. Zajímavý je rovněž stojan na olejové lampičky z kostela v Pusté Kamenici. „Do skleněného kalíšku se naléval olej, vložil se do něj plovoucí knot. Za krejcárek si tak lidé v kostele rozsvěcovali lampičku, aby mohli prosit za sebe, za zemřelé nebo za někoho jiného," vysvětlila kurátorka.
A proč muzejníci skloubili Vánoce s osvětlením? „V zimním období začínáme brzy svítit. Myslím si, že je dobré upozornit na to, jak se svítilo dříve, jak se držely černé hodinky, jak bylo světlo dříve vzácné, drahé a jak si ho lidé dokázali vážit," dodala Stanislava Cafourková.
Výstava Ve světle vánoční svíce v poličském muzeu potrvá do 12. ledna.